Fundusz emerytalny – czym kierować się przy wyborze?

Fundusz emerytalny – dość często słyszymy tą nazwą i mimo, iż zazwyczaj nie interesuje nas jak dokładnie on funkcjonuje, jesteśmy przekonani o jednej rzeczy – chcemy, aby zainwestowany przez nas kapitał została jak najefektywniej pomnożony i osiągnął jak najwyższy poziom zwrotu inwestycji. Ze względu na ostanie zawirowania na rynkach finansowych nie jeden fundusz emerytalny odnotował ogromne spadki. Pamiętamy jednak o tym, że odkładanie oszczędności na emeryturę jest procesem, który trwa wiele lat, a dany fundusz emerytalny zazwyczaj odrabia poniesione straty. Dlatego przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na pewne obiektywne cechy, które określają jego atrakcyjność dla klienta.

Jednym z kluczowych wyznaczników funduszu emerytalnego jest wartość jego jednostki. Pod koniec marca 2009 roku największą wartość jednostki posiadał fundusz emerytalny ING. Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę są stopy zwrotu, jakie posiadają otwarte fundusze emerytalne. Ze względu na niestabilną obecnie sytuację na międzynarodowym rynku finansowym przejrzyjmy się statystyką długoterminowym, czyli od momentu wprowadzenia OFE do Polski w 1999 roku. W tym przypadku mamy trzech liderów, którzy przekroczyli próg o poziomie 140% zwrotu inwestycji. Są to następujące fundusze:  Polsat, ING i Generala. Przy wyborze funduszu zwróćmy także uwagę na nagrody „Byka i Niedźwiedzia” przyznawane przez Gazetę Giełdy „Parkiet”, która nagradza fundusz emerytalny za najlepsze wyniki inwestycyjne w danym roku, a także regularne rankingi przeprowadzane przez m.in. „Gazetę Prawną”, „Rzeczpospolitą” czy „Gazetę Wyborczą”.

Aby odpowiednio wybrać fundusz emerytalny należy poświęcić na to sporo czasu. Na szczęście zazwyczaj ten czas posiadamy – mimo, że oficjalnie musimy wybrać OFE w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia pierwszej pracy,  tego czasu mamy znacznie więcej, gdyż przymusowe losowania ZUS odbywają się dwa razy w roku – 10 stycznia i 10 lipca.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: