Krynica Zdrój – informacje o mieście

Krynica Zdrój (Krynica Górska) – miasteczko położone w Beskidzie Sądeckim nad Kryniczanką i jej dopływami: Palenicą i Czarnym Potokiem, na wysokości 650 m n.p.m. Jest to jedno z największych uzdrowisk w Polsce. Znajdują się tu 23 ujęcia wód mineralnych: 5 naturalnych oraz 18 odwiertów (źródła: Zuber, Jan, Mieczysław, Tadeusz, Słowinka, Zdrój Główny, Józef). Krynickimi wodami leczy się głównie choroby układu trawienia i moczowego, a także układu krążenia i przemiany materii.

Klimat w Krynicy

W mieście panuje trochę inny klimat niż w pozostałych częściach Beskidu Sądeckiego. Powietrze odznacza się dużą zawartością ozonu, przez co w okresie letnim jest tutaj znacznie więcej dni pogodnych niż w pozostałych częściach tego regionu. Dodatkowo występują tu małe wahania temperatur i ciśnienia oraz dosyć długo zalega pokrywa śnieżna (co najmniej przez 5 miesięcy w roku).

Atrakcje

Tych w Krynicy jest naprawdę dużo. Najważniejsze z nich to:

  • Stare Łazienki Mineralne – jaskinia solna zbudowana całkowicie z soli z Morza Czarnego, Czerwonego i Martwego oraz sól: kłodawskiej i iwonickiej. Ściany w Łazienkach wyłożone są solnymi cegłami. Na suficie znajdują się solne stalaktyty, natomiast na podłodze – kryształki soli.
  • sankostrada – wielosezonowy tor saneczkowy o długości 950 m.
  • kolejka na Górę Parkową – zbudowana jeszcze przed II wojną światową. Górna stacja kolejki znajduje się na Górze Parkowej na wysokości 732 m n.p.m. Trasa, jaką pokonuje wynosi 642 m w linii prostej, zaś w pionie – 148 m.
  • zjeżdżalnia pontonowa – zjeżdżalnia o długości 130 m, gdzie po specjalnie przygotowanej trasie możemy zjechać pontonem (niestety nieczynna w czasie deszczu)
  • kolejka gondolowa (najnowocześniejsza w Polsce)
  • liczne cerkwie
  • festiwal im. Jana Kiepury
  • forum ekonomiczne, gdzie co roku zbierają się przedstawiciele państw Unii Europejskiej (i nie tylko) w celu budowania przyjaznego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej

Krynica Górska – baza noclegowa

Baza noclegowa, w porównaniu z innymi miejscowościami w górach, jest tu naprawdę bardzo dobrze rozwinięta. Przyjeżdża tutaj dużo turystów, przez co Krynica trochę przypomina Zakopne. Kwatery jednak są tu o wiele tańsze. Nocleg można już znaleźć za 20 zł za osobę za dobę w sezonie letnim. Zimą ceny są trochę wyższe, a jest to głównie związane z utrzymaniem ogrzewania w pokojach jak i dosyć dużym zainteresowaniem Krynicą jako miejscem, gdzie można pojeździć na nartach.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: