Leki na grypę i przeciwbólowe – skuteczność, a marketing

Obecnie polski rynek farmakologiczny jest pełny leków na grypę i przeciwbólowych. Oczywiście duża konkurencja jest pozytywnym zjawiskiem dla konsumenta, ponieważ zmusza producentów do obniżania cen. Asortyment tego rodzaju lekarstw jest na prawdę szeroki – do wyboru do koloru. Jednakże zwykle są to te same, bądź też bardzo podobne lekarstwa. Producenci karmią nas reklamami supreskutecznych leków na przeziębienie, grypę i przeciw bólowych. Zwykle te najintensywniej reklamowane zaliczają się do grupy najdroższych lekarstw, podczas gdy ich skład jest bardzo zbliżony do tych tańszych. Warto zatem przy zakupie leku kierować się raczej jego składem niż reklamą. Jednak, aby móc w ten sposób selekcjonować leki, trzeba co nie co wiedzieć o stosowanych w nich środkach.

Do najpopularniejszych środków stosowanych w lekach na grypę, przeziębienie i przeciwbólowych, przeciwgorączkowych należy paracetamol. Substancja ta pojawia się praktycznie w większości leków na grypę typu Gripex, Coldrex itp. jak również w lekach stricte przeciwbólowych jak np. Apap. Alternatywną substancją dla paracetamolu stosowaną zarówno w przypadku leków na grypę jak i przeciwbólowych jest ibuprofen – może nieco skuteczniejszy od paracetamolu. Występuje na przykład w Nurofenie, Ibupromie, Ibumie itp. Oby dwie substancje działają głównie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Kolejną popularną substancją stosowaną w lakach na grypę i przeziębienie jest kwas acetylosalicylowy, czyli podstawowy składnik aspiryny, czy polopiryny oraz w lekach kompleksowo leczący objawy przeziębienia i grypy. W lekach kompleksowo leczących objawy grypy i przeziębienia pojawia się też często kwas askorbowy.

W lekach kompleksowych i lekach leczących katar oraz bóle zatok stosowany jest zwykle chlorowodorek pseudoefedryny. Zawierają go między innymi leki jak: Ibuprom Zatoki, Sudafet, Akatar, a także Coldex itp.

Należy wiec zadać sobie pytanie, czy warto kupować drogi lek reklamowany, który ma bardzo zbliżony skład do alternatywnych, niereklamowanych środków? Każdy organizm jest inny, jednym osobom pomaga jedna substancja, drugim inna. Jednak, jeżeli wiem które substancje nam pomagają i znamy składy leków, możemy z łatwością poruszać się na rynku leków przeciwbólowych, na grypę i przeziębienie.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “Leki na grypę i przeciwbólowe – skuteczność, a marketing”

  1. Marko:

    Warto też zwrócić uwagę na formę leku – płynne i te rozpuszczalne w wodzie przed spożyciem szybciej się wchłaniają.

Napisz komentarz lub opinię na forum: