Marmur ekskluzywny materiał budowlany

Marmur pierwotnie był skałą osadową (np. dolomity lub wapienie), jednak w przeciągu dziejów ziemi pod wpływem wysokich temperatur oraz ciśnienia uległ zmianie oraz popękał. Znajdziemy w marmurze identyczne skamieniałości jakie znajdujemy w skałach wapiennych. Barwa marmuru jest zazwyczaj jasna, aczkolwiek istnieje marmur o barwie czerwonej jednak z tego co mi wiadomo nie występuje on na terenie Polski.

Zastosowanie marmuru:

Marmur znajduje szerokie zastosowanie w wykańczaniu wnętrz, uważany jest za element luksusowy ze względu na wysoką ceną i dlatego ludzie zamożni dekorują swoje domostwa tym kamieniem – nie zmieniło się to od starożytności. W ogrodnictwie idealnie komponuje się jako „nieokrzesana” skała wśród zielonych roślin ogrodowych. Marmur dawniej był powszechnym tworzywem wykorzystywanym w rzeźbiarstwie – do dziś w muzeach świata znajdziemy posągi oraz rzeźby wykonane z marmuru. Dowodzi to, iż skała ta jest wyjątkowo wytrzymała i długowieczna.

Specyficznym rodzajem marmuru są aglomarmury, które są sztucznym produktem wytworzonym z odpadów powstających podczas obróbki marmuru naturalnego.

Komentarz: