O zastosowaniach i właściwościach aluminium

Aluminium to szczególny metal, którego niekonwencjonalne własności zapewniły mu wyjątkową rolę w bardzo wielu gałęziach produkcyjnych. Łatwo go rozpoznać – posiada jasną barwę, nie jest toksyczny i jest niemagnetyczny. Tablica Mendelejewa kwalifikuje go do metali słabych; jest metalem najbardziej pospolitym w skorupie ziemskiej – stanowi aż 8% jej ciężaru. Aluminium reaguje zbyt łatwo, aby występowało naturalnie jako wolny metal. Najpowszechniejszym źródłem aluminium stanowi ruda boksytu.
Ogólnie znaną i eksploatowaną właściwością aluminium jest jego odporność na rdzę. Posiada ją, gdyż szybko reaguje z powietrzem, pokrywając się cienką warstwą tlenku aluminium, dzięki czemu korozja zostaje wstrzymana. Inną cechą aluminium jest jego bardzo mała waga. To właśnie za jej sprawą komponenty produkowane z aluminium i jego stopów stanowią podstawę dla lotnictwa.
Powyższe właściwości sprawiły, że aluminium jest najpowszechniej wykorzystywanym metalem w przemyśle. Jego produkcja na świecie w 2005 roku wyniosła aż 32 miliony ton, przeganiając wszystkie pozostałe metale, za wyjątkiem żelaza (837 milionów ton).
Branże produkcji, w których spotyka się aluminium to przede wszystkim przmysł konstrukcyjny i maszynowy (stoiska, szkielety konstrukcyjne, ramy, profile aluminiowe)), automatyka i robotyka, fragmenty robotów i takich urządzeń przemysłowych jak przenośniki taśmowe i prowadnice), różne przyrządy i narzędzia (garnki, noże) oraz części elektroniki (tranzystory i procesory). Dzięki wysokiej połyskliwości, jaką wykazuje aluminium, jest on używany również do produkcji lusterek.
Polacy, którzy żyli w latach PRL pamiętają zapewne, że ze względu na małe koszty wyrobu, aluminium wykorzystywano do produkcji praktycznie wszystkiego – sztućców, garnków czy monet. Stanowią one dziś one najpowszechniej chyba występujące pamiątki po tamtych latach.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: