Jak zbudować sklep internetowy na podstawie szablonu strony WWW

Szablony stron internetowych bardzo często kojarzą się z czystą grafiką w postaci pliku Photoshopa, nad którą trzeba jeszcze dużo popracować, aby stworzyć serwis internetowy. Tak było kiedyś – aktualnie szablony stron internetowych przeważnie dostarczane są w gotowej postaci, dzięki czemu stworzenie serwisu, nawet bardzo rozbudowanego, nie jest dużym problemem.

W tym artykule chciałbym skupić się przede wszystkim na szablonach sklepów internetowych i ich wykorzystaniu. Szablony te możemy podzielić na następujące kategorie:

  • szablony grafiki – w postaci HTML’a, który należy odpowiednio zmodyfikować na potrzeby konkretnego oprogramowania sklepu,
  • szablony osCommerce – te szablony są zintegrowane ze skryptem osCommerce i właściwie są gotowe do użycia natychmiast;
  • szablony ZenCart – szablony do znanego oprogramowania sklepu on-line Zen Cart.

Decydując się na zakup któregoś z szablonów trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze musimy zdecydować jakiego oprogramowania chcemy użyć. Jeśli jest to autorskie oprogramowanie wówczas najkorzystniej będzie kupić tani szablon grafiki sklepu internetowego i odpowiednio go przerobić do swoich potrzeb. Nie powinno być z tym problemu.

Zdecydowana większość sklepów istniejący w sieci jest oparta o oprogramowanie typu Open Source. Tutaj również mamy spory wybór, jednak proponuję zawężyć obszar poszukiwań do dwóch rozwiązań: osCommerce i Zen Cart. Ten pierwszy to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany skrypt sklepu w Internecie jednak ma on istotną wadę, a mianowicie bardzo słabo wspomaga obsługę szablonów. Z tego powodu połączenie anglojęzycznej wersji szablonu z polską wersją oprogramowania może być czasem pracochłonne, choć oczywiście jest możliwe.

Druga opcja to oprogramowanie Zen Cart, które znakomicie nadaje się do budowy nawet rozbudowanego sklepu, a przy tym ma bardzo dobrze zaimplementowany mechanizm prezentacji graficznej. Powoduje to, że szablon można w prosty sposób zainstalować w tym systemie i od razu z niego korzystać. Wystarczy wgrać odpowiednie pliki szablonu do podkatalogów na serwerze, na którym zainstalowany jest nasz sklep.

Podsumowujące – jeśli zamierzasz otworzyć sklep on-line i nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na jego uruchomienie to oskryptowanie Zen Cart w połączeniu z szablonem sklepu on-line będzie dla Ciebie najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: