Wydanie paszportu w trybie przyspieszonym, podanie

paszport Często zdarzają się sytuację, w których zmuszeni jesteśmy wyrobić paszport w trybie przyspieszonym. Zwykle wynika to z faktu, że nasz paszport stracił ważność, a odkrywamy to w niedługim okresie przed planowanym wyjazdem poza granice Unii Europejskiej (wiadomo do krajów Unii wystarczy dowód). Wyrobienie paszportu w normalnym trybie trwa kilka tygodni, jednakże istnieje możliwość wyrobienia paszportu w trybie przyspieszonym i trwa to około 2 tygodni. Aby wyrobić paszport w trybie przyspieszonym musimy udać się do wojewódzkiego biura paszportowego i złożyć podanie o przyspieszone wydanie paszportu do kierownik biura paszportowego. Podanie takie musi zawierać uzasadnienie konieczności wydania paszportu w trybie przyspieszonym.

Poniżej zamieszczam kilka przykładowych uzasadnień, które można wykorzystać w takim podaniu:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyrobienie mi paszportu w trybie przyspieszonym, ponieważ moja kuzynka, zamieszkała w Zurychu w Szwajcarii wychodzi za mąż 9 lipca 2009 i zobowiązałem się do przyjazdu. Dopiero teraz zorientowałem się, że skończył się okres ważności mojego paszportu.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyrobienie mi paszportu w trybie przyspieszonym, ponieważ zostałem skierowany do wyjazdu na obóz jako opiekun do Turcji z uczniami Zespołu Szkół w Katowicach, który rozpocznie się 6 lipca 2009

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyrobienie mi paszportu w trybie przyspieszonym, ponieważ moja siostra rozchorowała się na wakacjach i leży w szpitalu w Alanya w Turcji.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyrobienie mi paszportu w trybie przyspieszonym, ponieważ musiałbym jechać do chorej ciotki, która przebywa w szpitalu w Zurychu w Szwajcarii.

Oczywiście to tylko przykłady. Jeżeli mieszkamy daleko od Urzędu Wojewódzkiego, warto pamiętać o wcześniejszym skompletowaniu całej dokumentacji potrzebnej do wyrobienia paszportu oraz odpowiednio wykonanych zdjęć w odpowiednim formacie.

51 komentarzy do “Wydanie paszportu w trybie przyspieszonym, podanie”

 1. Katrina:

  Dzięki, mi się przydało właśnie.

 2. szczypior:

  wielkie dzieki mam nadzieje ze to przejdzie

 3. Damian:

  skad macie te info? ja dzwoniłem dzis do ŚUW w Katowicach i niema żadnej opcji przyspieszenia.. nawet za opłata…. to jak w końcu z ta sprawa??

 4. Michał:

  Teraz chyba się już pozmieniało jak wprowadzili ten odcisk palca, już chyba nie ma rzeczywiście opcji / trybu przyspieszonego wydania.

 5. Agata:

  Witajcie,

  Ja właśnie dzisiaj składałam wniosek o przyspieszenie wydania paszportu (już tego biometrycznego) i absolutnie nie było żadnych problemów! Wręcz przeciwnie, nawet dokładnie wyjaśniono co zawrzeć w takim wniosku. Składałam w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przy Placu Wolności 17.

  Pozdrawiam

 6. Daniel:

  W uzasadnionych przypadkach – dotyczy nie tylko chorób i pogrzebów – uwzględniają wnioski o szybsze wyrobienie paszportu, np. gdy macie już kupione bilety, tylko najlepiej dołączyć kopię takiego biletu do własnoręcznie napisanego podania, które zanosicie do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego (w Warszawie na Kruczej) tego samego dnia albo dzień później. Ja odebrałem paszport po dwóch tygodniach – dostałem od urzędu telefon, kiedy mogę odebrać, ale na paszporcie datę wydania mam 8 dni po złożeniu wniosku o paszport i tym dodatkowym podaniu. Dzięki za podpowiedź i potwierdzam, że się da!

 7. Iwona:

  Daniel, jestem z Wwy. Czy mogę się z Tobą jakoś skontaktować ws szczegółów dt paszportu. Dziękuje…

 8. Marek:

  Daniel, Iwona, też proszę o kontakt…

  maro19@op.pl

 9. Kuba:

  I wszyscy, którzy wyrabialiście paszport w tym trybie przyspieszonym mieliście realne, jakieś ważne powody żeby to przyspieszyć? Czy np. to ze mam zaplanowana podróż do Turcji za 2 tygodnie może przejść?:)
  pozdrawiam!

 10. Adrian:

  Zapomniałeś, że Ci się skończył termin ważności paszportu pewnie :). Myślę, że jest to jak najbardziej sensowne uzasadnienie prośby o wcześniejsze wydanie paszportu, ale z urzędnikami to czasem może różnie być, więc wydaje mi się, że bezpieczniej napisać jakieś bardziej dramatyczne uzasadnienie.

 11. paulla:

  Nie wiecie może czy można wyrobić 1 paszport dla dziecka w wieku 14 lat w trybie przyspieszonym?? Mamy zaplanowana podróż do Bułgarii za 3 tygodnie.

 12. zett:

  A tak ogólnie, ten super ultra extra tryb przyśpieszony powinien być zupełnie normalnym trybem. Przyspieszony to 4 dni na przykład.
  Jutro spróbuję podziałać we wspomnianym już ŚUW, chcemy zabrać syna do Irlandii za 12 dni, a nie ma on paszportu ani dowodu.

 13. skladajaca wniosek:

  tylko w tak durnym kraju trzeba pisać jakieś bezsensowne podanie z głupimi uzasadnieniami jak z PRL. Dlaczego UK potrafi mieć przyspieszony tryb? owszem płaci się dwa razy tyle ale jest to rozwiązanie, a Polska obudzi się za 10 lat.

 14. harbata:

  Dla zainteresowanych w Meksyku odbierasz paszport w dniu złożenia wniosku. Szkoda że my nie potrafimy się tak zorganizować

 15. lusy:

  A jeżeli mam wyjazd na komunie ale wyjeżdżam w wielką Sobotę do Niemiec to co mam napisać ???

 16. Marcin:

  Do Niemiec wystarczy Ci dowód osobisty, nie potrzebujesz paszportu, no chyba że nie masz dowodu osobistego.

 17. anonim:

  To jak to jest da się wyrobić wreszcie ten paszport w trybie przyśpieszonym w Katowicach czy nie ? Bo mam naprawdę bardzo pilną sprawę !

 18. Tomek:

  Ja wyrabiałem właśnie w Katowicach, ale to było kilka lat temu, jak jest teraz to nie wiem. Po prostu zadzwoń do urzędu paszportowego i zapytaj.

 19. IWA:

  Czy jeżeli mam dowód osobisty w trakcie wyrabiania czy mogę na podstawie kwitku z urzędu odebrać paszport?

 20. Lili:

  Ja złożyłam w Szczecinie w trybie przyspieszonym i za tydzień go odebrałam a składałam pod koniec kwietnia. Napisałam uzasadnienie i trafiłam na miłą Panią bo to tak naprawdę od niej wszystko zależy czy zatwierdzi czy nie. Na pewno w lato jest gorzej ale wiem że wszystkie paszporty drukują w Warszawie i one przychodzą pocztą w wytyczonych dniach w kartonach po np. 1000szt. Więc tak sumując wszystko to w dwa może trzy dni są wydrukowane ale cała procedura trwa strasznie długo bo są wysyłane do Urzędów Wojewódzkich a potem one są wysyłane po miastach z województw więc jak zwykle w Polsce pod górkę.Zamiast kurierami to załatwić byłoby szybciej podejrzewam to niestety nasza Poczta tak działa jak działa.Ale jest to do zrobienia.

 21. Steff:

  Dziś co prawda piątek 13-go ale właśnie dziś odbieram paszport, wniosek złożyłem 5 lipca tuż przed zamknięciem urzędu.
  Wyrobienie trwało dokładnie tydzień! Jestem pod wielkim wrażeniem tego, że potrafią pomóc człowiekowi w potrzebie:)

  Oczywiście składałem podanie o przyspieszenie wraz z dokumentami które potwierdzały to że paszport potrzebny mi jest za tydzień. Podanie zostało zaakceptowane, tam się wpisuje datę oczekiwanego odbioru i na ten dzień paszport ma być. Albo przy najmniej być powinien.

  Nikogo o nic nie prosiłem. Najpierw składa się wniosek u pani od której nic nie zależy. Po złożeniu wniosku z podaniem idzie się do „informacji” dziennik podawczy i tam składa się podanie i dokumenty, u pani od której również nic nie zależy. Podania, akceptuje lub nie, kierownik. Trzeba mieć po prostu dobrą „podkładkę”.

  Cała akcja miała miejsce w Krakowie, bez zbędnego „błagania”. Oczywiście stresu się najadłem, ale wszystko dobrze się skończyło:)

 22. bea:

  U mnie wydanie paszportu w trybie przyspieszonym trwało trzy dni.
  Aż fizycznie nierealne. Wielkie podziękowania dla Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

 23. Madz.:

  Mam pytanie. Jeśli złożyłam wniosek o wydanie paszportu w zeszłym tygodniu i kobieta, z którą to załatwiałam powiedziała, że nie da się tego przyspieszyć, to czy mogę jeszcze coś zrobić? Bo mam możliwość wyjazdu 17.08, ale paszport będzie do odbioru 24.08. Co mam w takim razie zrobić?

 24. anklo:

  Witam, czekam na paszport dla córeczki. data odbioru na połowe wrzesnia, dzis dowiedziałam sie, ze stan mojego chorego taty bardzo sie pogarsza, co mam zrobic jezeli bede musiała poleciec do polski wczesniej a mała ma niewazny paszport? Za wszelkie informacje dziekuje.

 25. elkar:

  a nas własnie odesłali z kwitkiem
  czekamy na paszport (mieliśmy jechać w podróż poślubną do Turcji) i w tym samym Śląskim Urządzie Wojewódzkim usłyszeliśmy że „się nie da”
  czy bez układów da się coś załatwić w tym kraju?

 26. marycha:

  Cześć

  Mam podobną sytuacje jak koleżanka wyżej- chciałem paszport szybko, a Pani powiedziała, że nie ma przyśpieszeń. Da radę to jeszcze przyśpieszyć jak wniosek już złożony?

 27. Michal:

  czy w Bydgoszczy tez można zrobić w trybie ekspresowym?

 28. natii:

  w konsulacie Londynie kazano mi przesłać skany dokumentów choroby ojca czy mam obowiązek im przesłać? to może potrwać kilka dni a ja potrzebuje paszport na już.

 29. Wojtek:

  Nie wiem, ale chyba nic nie wymyślisz, tak to jest z urzędnikami, znieczulica… jak zażądali skanów to pewnie nie odpuszczą.

 30. Damii:

  Bea – błagam odezwij się. Mój mail: foks_d@poczta.onet.pl

 31. Marteen:

  Witam! Tak czytam te Wasze komentarze i nie wiem co myśleć.
  Dowód osobisty kończy mi się w maju (obecnie jestem na terenie Niemiec). Wiem, że wyrobienia DO nie da się przyspieszyć. Chodzi o to, bym nie musiał jechać 2 razy do PL bo mi pracodawca nie da tyle wolnego. Czy w ciągu 4-5 dni da sie załatwić paszport we Wrocławiu i co ew. napisac na takim podaniu? Prawdę czy ściemniać? Z góry dzięki za odpowiedź!

 32. smyf:

  Ja właśnie wróciłem z urzędu w Krakowie, jeśli chodzi o tryb przyspieszony pisze się podanie dlaczego i po co, ja napisałem że ciotka jest ciężko chora i muszę ją zobaczyć, chcieli potwierdzenie, ale nic nie miałem, pani powiedziałem żeby wypisać takie rzeczy jak, gdzie się obecnie znajduje, numer adresy nazwisko jak się dowiedziałem o chorobie, ile ma lat, na kiedy chce paszport, wpisałem 7 dni, dzisiaj jest piątek w poniedziałek mam zadzwonić i się dowiedzieć czy podanie zostało przyjęte, powiedziała że nawet jak nie zostanie zaakceptowane to tak powinno być szybciej niż normalnie.

 33. Mademoiselle:

  Właśnie wróciłam z urzędu w Toruniu, potrzebuję paszport za dwa tygodnie (chcę wyjechać na kurs do Moskwy)- złożyłam podanie o wydanie dokumentu w trybie przyśpieszonym, napisane przez organizatora wyjazdu i Pani Kierownik, powiedziała mi, że podania nie przyjmie ponieważ, tryb przyśpieszony dotyczy tylko i wyłącznie wyjazdów na pogrzeb bądź leczenie.
  Dzwoniłam, też do Bydgoszczy – bardzo nie przyjemna Pani Kierownik wyśmiała mój problem, a Pani z Olsztyna, powiedziała że istnieje możliwość wydania paszportu w trybie przyśpieszonym, ale jest ona rozpatrywana indywidualnie, jednakże była nie chętna do udzielania jakichkolwiek informacji.
  Tak więc прощай Moskwo !

 34. Marek7604:

  U mnie zupełnie odwrotnie!!! Córka ma wykupiona wycieczkę do Hiszpanii 1 sierpnia, paszport u mojej ex żony i wczoraj tj dokładnie 24 lipiec okazało się, że jest nieważny!!!! Mieszkam w Koszalinie i panie z biura paszportowego powiedziały że nie ma szans w tydzień paszportu wyrobić! Nie dałem za wygraną, zadzwoniłem do Szczecina bo tam podlegamy, bardzo miła Pani gdy usłyszała jaki powód powiedziała żebym przyjechał z córką i ex żona do Szczecina jak najszybciej złożyć wniosek z odpowiednią argumentacją. Właśnie wróciłem do domu, wniosek złożony, miła Pani napisała datę wydania paszportu – UWAGA – 30.lipiec!!!! A dziś mamy 25Lipca!!! Można? Można!!! Oczywiście gwarancji 100% nie daje, ale nigdy nie było inaczej jak napisała we wniosku. Argumentem była zwykła nieuwaga ludzka jak to często bywa i wykupiona wycieczka na dany termin. Do wniosku dołączyłem tylko prośbę o pilne wydanie oraz kserokopie potwierdzającą wykupioną wycieczkę. Pani prosiła tylko żeby nie kłamać w uzasadnieniu, a najnormalniej napisać prawdę, każdy ma prawo się mylić!!!
  Czekam zatem na paszport wydany w ciągu…5 dni!!!!
  Wszystkim polecam, żeby się nie poddawali, tylko z uśmiechem na twarzy gnali do urzędu i wszystko da się załatwić:-)

 35. Ala:

  Urząd Wojewódzki w Szczecinie, dziś załatwiłam sprawę w zasadzie beznadziejną, nierokującą jakiejkolwiek perspektywy na pozytywne wyjście z sytuacji, przyjechałam o godz 8.00 rano do wydziału paszportowego w zasadzie bez iskry nadziei, trafiłam do 3 pokoi, w każdym zostałam obsłużona na najwyższym poziomie, kulturą, życzliwością, uprzejmością, nie wyłączając pani kierownik. Ja czekałam na paszport jeden dzień. Z wyrazami szacunku chciałabym podziękować kierownikowi oraz pracownikom tego wydziału.

 36. Sylwia:

  Do Ala:
  Jak to załatwiałaś? Mam wykupiony wyjazd do Egiptu (za kilka dni) a paszport okazało się, że jest nieważny 🙁 Rano biegnę do Urzędu ale nie wiem jak błagać. Jeśli uda mi się przesunąć termin wyjazdu o tydzień (choć ponoszę straty) to i tak mało czasu. Bardzo proszę życzliwych o radę.

 37. Grazyna:

  Myślę, że wszystko można zalatwić pod warunkiem, że jest się prawdomównym i posiadamy dokumenty uzasadniające prośbę o wydanie paszportu w trybie przyspieszonym. Jestem tego przykładem. Z początkiem lutego zmarła moja mama o czym dowiedziałam się w sobotę, a pogrzeb miał się odbyć w środę. Dodam ze mieszkam na stałe w Londynie. Kupiłam bilet powrotny na samolot – WYLOT we WTOREK – Powrót w CZWARTEK. Razem kilka dni. Gdy już uporałam się z biletem, okazało się że mój paszport brytyjski od miesiąca jest nieważny, a na dodatek tego polski dowód osobisty stracił ważność dwa dni temu???
  CO ROBIĆ! Po długiej rozmowie z liniami lotniczymi dostałam pisemne pozwolenie na podróż z nieważnymi dokumentami. W środę o 11-ej pogrzeb a o 9.30 byłam w URZĘDZIE PASZPORTOWYM.
  Przyjęła mnie Pani Kierowniczka. Po wysłuchaniu i ogromnym zrozumieniu pokierowała mną – co należy zrobić (gdzie zrobić zdjęcia, gdzie dokonać opłaty), jakie dokumenty są potrzebne w tym oczywiście podanie uzasadniające moja sytuację. Po skompletowaniu wszystkiego dowiedziałam się, że mam przyjść o godz.13 po odbiór paszportu. Zaznaczam, że następnego dnia rano miałam lot do Londynu. Dokument uzyskałam w ciągu trzech godzin.
  Mam ogromny szacunek dla osób pracujących tam, a szczególne podziękowania dla Pani Kierowniczki za uprzejmość, życzliwość, kulturę i obsługę na najwyższym poziomie.

 38. Anonimowy:

  Pogrzeb matki to drastycznie różna przyczyna od urlopu

 39. Krzysztof:

  W warszawie udalo mi sie wyrobic paszport w jeden dzien!!!

 40. Emilia:

  Witam,
  Mam pytanie – obecnie mieszkam w Wielkiej Brytanii.Za niecałe 3 tygodnie wydelegowano mnie na wyjazd służbowy. Niestety mój paszport stracił jakiś czas temu ważność.
  W poniedziałek lecę do Polski. Wiem, że istnieje możliwość wyrobienia paszportu natychmiastowego. Proszę mi powiedzieć, czy potrzebuje jakieś pismo od pracodawcy żeby potwierdzić wiarygodność w urzędzie.
  Pozdrawiam Emilia

 41. Anna:

  Naprawdę jest możliwe wyrobienie nowego paszportu w jeden dzień? A nie wie ktoś, czy tak samo można zrobić z wizą. Chodzi mi o to czy istnieje możliwość wyrobienia jej w ciągu jednego dnia. Co Pan powiedział w urzędzie, że udało się wyrobić paszport w ciągu jednego dnia. Bo ja bardzo bym chciała w ten weekend lecieć do Turcji i potrzebuje wyrobić paszport i wizę.

 42. admin:

  W jeden dzień się nie da, niby jak? Nawet by nie zdążyli go zrobić. Nie mówiąc o przesłaniu do odpowiedniego nadrzędnego urzędu i sprawdzeniu danych.

 43. Ola:

  Krzysztofie z Warszawy, w którym urzędzie udało Ci się tak szybko załatwić???

 44. Maciej:

  Oczywiście, że jest możliwe. Wyrabiałem takowy kilka dni temu w Krakowie. Paszport został wyrobiony w 6 godzin

 45. Kasia:

  Ja wyrobiłam paszport w jeden dzień w Krakowie. O 23 w nocy we wtorek zorientowałam się że paszport jest nieważny. Wyjazd o piątej rano w czwartek. Co robić? Poprosiłam o paszport tymczasowy. Udało się! Nie potrafiłam wyrazić wdzięczności dla pracowników biura paszportowego. Wszystko jest możliwe. Poleciałam do Egiptu na tymczasowym paszporcie.

 46. OnaRozczarowana:

  Próbowałam to załatwić w konsulacie w Londynie. Informacje uzyskałam, ze jest niby ekspresowe wyrobienie ale trwa 2 tygodnie ;x Gdzie na normalny się czeka w PL 2 tygodnie do miesiąca. Ewentualnie jak ładnie poproszę to mogą się pospieszyć. To jest jakaś kpina po prostu.
  Do tego i w konsulacie i na linii telefonicznej konsulatu góruje gburstwo zarówno męskie jak i damskie. Jak by nie wiem kim byli Ci ludzie na infolinii, gdy szary zwykły człowiek do nich dzwoni i jest kulturalny.
  Porażka po prostu.

 47. Eugeniusz:

  Hej. Krzysztof z Wawy, w jakim Urzędzie składałeś i w jaki sposób? Mam pilną sytuację.

 48. kate:

  Maciej, jak udalo Ci się to zrobić ze juz w 6h? na prawdę miales mega mocne argumenty?

 49. Ania:

  Hej. Czy może mi ktoś poradzić? W sobotę (tj. 27.01) dowiedziałam się, że mam lecieć do Australii ( wylot 9go lutego), wczoraj poszłam od razu do urzędu zlozyc wniosek o paszport. Na dokumencie potwierdzającym odbiór mam przewidywaną datę 26.02.2018. Czy jest możliwość, że szybciej wyrobią paszport.
  Pytanie do Pana Krzysztofa – w jakim urzędzie wyrabiał Pan paszport i czy składał Pan jakieś podania?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Ania

 50. PIOTR INDZINIAK:

  ✌️

 51. Aga:

  Podłączam się pod pytanie p. Ani. W którym urzędzie w Warszawie realne jest wyrobienie paszportu w trybie pilnym? Mam tylko tydzień…

Komentarz: