Autokredyt – jakie przysługują nam prawa?

Z podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu samochodowego nie należy się śpieszyć. Zdroworozsądkowe podejście do tematu jest tutaj jak najbardziej wskazane. Należy pamiętać, że umowa wiąże nas z bankiem na kilka lat. Przy tej okazji powinniśmy też mieć świadomość własnych praw.

Przede wszystkim bank ma obowiązek udzielić nam wyczerpujących informacji dotyczących interesującej nas oferty – włącznie z jej całkowitymi kosztami. Nie może przed nami niczego ukrywać. Ponadto mamy prawo od jej odstąpienia w przeciągu kilku dni od daty podpisania, przy czym nie musimy podawać przyczyn, a bank nie ma prawa obciążyć nas z tego tytułu jakimiś karnymi opłatami.

Sprawdź też tutaj jaki bank ma najlepszy kredyt samochodowy zarówno na auta nowe jak i używane.

Jeżeli na kredyt samochodowy decydujemy się w banku, z którego usług korzystamy już od pewnego czasu (na przykład mamy tutaj swój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy), wówczas negocjujmy pewne elementy zobowiązania, jak chociażby wysokość prowizji. Również w sytuacji, kiedy wnosimy wysoki wkład własny powinniśmy żądać korzystniejszych dla nas warunków umowy kredytowej.

Gdy pojawia się kłopot ze spłatą autokredytu.

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem zaciąganym na kilka lat. W momencie podpisywania umowy kredytowej mamy pewność co do tego, że bez problemu spłacimy raty. Podobne zdanie na ten temat ma również i bank – w przeciwnym wypadku nie pożyczyłby nam pieniędzy. Niekiedy jednak może zdarzyć się tak, że wskutek różnych okoliczności pojawią się kłopoty z oddaniem pieniędzy w terminie. W takiej sytuacji w żadnym wypadku nie wolno udawać, że nic się nie dzieje. Bank i tak prędzej czy później dowie się o naszych trudnościach, a jeśli nie będziemy reagować na wysyłane nam ponaglenia i telefony – wpędzimy się w poważne tarapaty.

Dlatego też w momencie, kiedy kredyt samochodowy stanie się zbyt dużym obciążeniem, sami powinniśmy przejąć inicjatywę i jak najszybciej poinformować bank o naszych problemach. Z całą pewnością uda się wypracować kompromis, który usatysfakcjonuje obie strony. Jest tutaj kilka opcji, z których można skorzystać, jak chociażby wakacje kredytowe czy przedłużenie okresu spłaty.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: