Jak rozkręćić biznes w internecie?

Coraz więcej osób zakłada własne biznesy internetowe. Niskie koszty, prostota zarządzania, a przede wszystkim spektakularne sukcesy niektórych przedsięwzięć są inspiracją i zachętą dla wielu osób. Większość jednak, założywszy własny biznes rozczarowuje się na samym początku, jako że pieniędzy które miały płynąć ze wszystkich możliwych stron – nie ma. Jak więc rozkręcić dochodowy biznes w internecie?
Jeśli założyłeś swój własny biznes i narzekasz na brak klientów to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Podpowie Ci jak zwiększyć ruch na stronie, pozyskać klientów i co najważniejsze – zwiększyć sprzedaż przez internet. Przejdźmy do rzeczy.
Jak wszędzie, tak i w internecie, aby firma przynosiła zyski muszą być klienci. Prowadząc tradycyjną firmę zabiega się o dobrą lokalizację, tak by klienci mieli łatwy dostęp do sklepu czy biura. Na identycznej zasadzie działa internet, z tym że ową “lokalizację” można, a nawet trzeba samemu stworzyć. Być może wydaje Ci się to teraz niezrozumiałe, ale z pewnością dalsza lektura artykułu rozjaśni Ci wszystko.

W realnym świecie dobrą lokalizacją jest miejsce, gdzie przebywa, czy przechodzi wiele osób, np. centrum handlowe, ruchliwa ulica czy rynek. W internecie zaś takim miejscem są wyszukiwarki, a dokładniej mówiąc wyszukiwarka Google. Przyjrzyjmy się polskiemu internetowi. W 2006 roku 36% gospodarstw domowych posiadało dostęp do internetu, zaś ponad 90% internautów deklaruje, że korzysta z wyszukiwarek internetowych, w tym udział wyszukiwarki Google wynosi powyżej 80%. Uwzględniając osoby, które korzystają z internetu w pracy, szkole i na uczelni jest to olbrzymi rynek. Zapytania w wyszukiwarce Google (w niektórych branżach) sięgają kilkudziesięciu tysięcy dziennie. Czy tradycyjny sklep jest w stanie obsłużyć taką ilość klientów?
Oczywiście, aby móc liczyć na tak duży ruch na stronie należy zadbać o wysoką pozycję strony na liście wyników wyszukiwania, najlepiej znaleźć się wśród pierwszych 10 wyników. Nie jest to zadanie łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Skuteczna promocja strony w wyszukiwarce Google jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o sukcesie przedsięwzięcia. Pojawia się kolejne pytanie – jak zdobyć wysokie miejsce w Google? I tym się teraz zajmiemy.

Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania decyduje wiele czynników. Chociaż nie najważniejszym, ale bardzo istotnym jest właściwie zbudowana witryna. Chcąc “walczyć” o dobre miejsce w wyszukiwarkach należy zadbać o odpowiednie nasycenie treści strony słowami kluczowymi, dla których interesuje nas dobra pozycja. Istotne słowa kluczowe należy zamieścić w tytule strony – tag <title>, a także w samej treści. Oczywiście przygotowując treść nie można zapomnieć o potencjalnych klientach, którzy będą czytać zamieszczoną na stronie ofertę. Dlatego też słowa powinny pojawić się na stronie, ale nie można czynić tego kosztem czytelności przekazu reklamowego. Ważnymi miejscami, gdzie powinno umieścić się wyrażenia kluczowe są nagłówki (Hx), wyróżnione miejsca (pogrubienie, kursywa, etc.) oraz linki wewnętrzne na stronie. To przygotowanie ma ułatwić reklamę w Google, najistotniejszym czynnikiem są linki.
Wszelkie zasady promocji strony, tworzenie linków a przede wszystkim podnoszenie pozycji strony w wyszukiwarkach określane jest mianem pozycjonowanie stron. W zasadzie można by w uproszczeniu powiedzieć, że jest to dziedzina, będąca szkołą tworzenia i pozyskiwania linków do promowanej witryny. Jak już wyżej wspomniałem linki są najistotniejszym czynnikiem warunkującym wysokie miejsce w rankingu, dlatego właśnie umiejętność ich tworzenia jest decydująca.

Jeśli więc prowadzisz biznes i chcesz skutecznie reklamować się w wyszukiwarkach naucz się pozycjonować strony. W sieci internet znajdziesz wiele darmowych kursów pozycjonowania. Ostatnio ukazało się kilka książek na temat pozycjonowania stron WWW. Jeśli rzeczywiście poważnie traktujesz swój biznes zainteresuj się nimi. Znajdziesz je w najlepszych księgarniach internetowych – PWN i Helion. Dobry poradnik dla początkujących pozycjonerów możesz kupić w wydawnictwie ZloteMysli.pl.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: