Biznesowe apartamenty

Biznes związany za apartamentami w Zakopanem to prawdziwy rarytas. Spoglądając wstecz te kilka lat widzimy w wyobraźni stare drewniane domki góralskie i babuszki siedzące przed nimi ze swoimi robótkami, a górali w polach pasących owce. Jak bardzo zmieniła się dzisiaj zimowa stolica Polski ten wie kto miał przerwę kilkuletnią w odwiedzaniu tego regionu. Górale gdzieś zagubili swoje owieczki, pola sprzedali przyjezdnym i w miejscu gdzie kiedyś palono watry (ogniska) powstają piękne betonowe gmachy zwane apartamentami.
W tym roku podjęto budowę przynajmniej trzech takich obiektów pod intratny biznes jakim jest wynajem lub sprzedaż. Na ulicy Piłsudskiego w stronę skoczni wycina się piękny zabytkowy las starych świerków i tak już zniszczony przez park linowy. Następne obiekty powstają na Chałubińskiego i ulicy Nowotarskiej. Ten ostatni obiekt wznoszony jest w miejscu starej bazy autobusowej. Przypuszczalnie została wykupiona przez jednego z zakopiańskich “bosów” i przekształcona w komfotowe mieszkania przyniesie spory zarobek inwestorom.
Rosnące zapotrzebowanie na turystyczne miejsca noclegowe bardzo zmieniło i ludzi i miasto. Wiele osób sprzedało swoje włoście na nizinach i pragnęlo zainwestować w turystykę pod Giewontem. Jednak kupienie działki i wybodowanie apartamentu w celach zarobkowych to inwestycja kilkanaście razy droższa w Tatrach w porownaniu z innymi miejscami. Sam koszt działek to kwoty 300.000-500.000 zł. Kiedyś znajomy z centralnej Polski – nawet dość bogaty – zapytał:
“Czy mając 50.000zł jest wstanie wybudować cokolwiek”. Kiedy usłyszał, że z taką kwotą może co najwyżej umówić się ze sprzedawcą na obiad to zrezygnował z planów osiedlenia w Zakopanem.
Miejscowi troszkę biedniejsi też starają się znaleźć w tej rzeczywistości. Przekształcają swoje domy w cos bardziej ekskluzywnego. Przykładem może być Tatreka, gdzie małżeństwo większą część swoje domu przeznaczyło na wynajem dla gości. Te apartamenty swoja klasą nie odbiegają od bardzo luksusowych a dodatkowym ich atutem jest atmosfera jaką spotykano kiedyś w każdej góralskiej chacie.
Jak daleko Zakopane dojdzie w zmianie swojego wizerunku? Działek zostało niewiele a inwestorów i biznesmenów przybywa…..

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: