Sauna, czyli luksusowa inwestycja dla domu?

Nowoczesna klasa średnia i wyższa w swych domach oczekuje luksusów i wygód. Młodzi i ci starsi pragną piękna i relaksu. Nikogo więc nie może dziwić, że wydają na to dużo pieniędzy, bo przecież samochód, ubiór, dom i jego wyposażenie stanowi o społecznym statusie. Sauna w domu łączy luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić z miejscem relaksu i wypoczynku. Sauny stają się coraz modniejsze w polskich domach. Warto też pamiętać o fakcie, że sauna podnosi wartość naszego domu, więc jej budowę można potraktować również jako formę inwestycji budowlanej.

Myśląc o budowie prywatnej sauny w ogrodzie lub w domu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów i dosyć dokładnie je przeanalizować. Sauna domowa niewątpliwie jest miejscem relaksu i odprężenia, gdzie po ciężkim dniu pracy możemy odpocząć i rozluźnić się. Jednak aby pozwolić sobie na taką przyjemność, jaką jest domowa sauna musimy przeznaczyć na jej budowę odpowiednią kwotę pieniędzy.
Cena sauny to składowa kilku czynników i zależy od rodzaju urządzenia na jakie się zdecydujemy.
Wyróżnia się następujące odmiany sauny:
Sauna Fińska nazywana inaczej sauna suchą, charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą powietrza sięgającą 120 stopni C i niską wilgotnością, która nie przekracza 20%.  Z sauny tego typu nie należy korzystać codziennie, gdyż podczas jednej sesji w takiej saunie organizm wydala do 1,5 litra płynów. Zalecana się dawkowanie kąpieli na 2-3 dni w tygodniu.
Sauna parowa nazywana jest inaczej łaźnią, w której panująca temperatura jest niższa, a wilgotność sięga 100%. Z tego typu sauny można śmiało korzystać codziennie.
Kabina Infraredsauna na podczerwień czy po prostu kabina IR, jak sama nazwa wskazuje w saunie tej generowane są promienie podczerwone i one właśnie zapewniają przyjemne ciepło podczas wypoczynku.
Dodatkowo należy zakupić odpowiedni sterownik i piec do sauny, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się obecnością  „tropikalnego mikroklimatu” w naszym domowym „centrum odnowy biologicznej”. Lecz wszystko ma swą cenę. Kupując „gotową” saunę, która będziemy musieli sami poskładać i zamontować, wydamy najmniej, przy czym otrzymamy też produkt najniższej jakości, często sprowadzany z Chin. Rozwiązanie to polecam jedynie tym osobom, które dysponują niewielkim budżetem. Pamiętajmy że sauna domowa nie jest  wydatkiem na rok lub dwa lata, to inwestycja naprawdę długoterminowa.  Dlatego zachęcam wszystkich do skorzystania z usług profesjonalnej firmy zajmującej się projektowaniem i produkcją saun. W ofercie tego rodzaju firm można zakupić „sauny na miarę”, czyli produkt dostosowany do konkretnych i aktualnych potrzeb klienta jak i również wymogów wielkościowych. Sauna taka zostanie od podstaw zaprojektowana i wybudowana zgodnie z wytycznymi zamawiającego, w wybranym przez niego, dowolnym pomieszczeniu. (piwnica, łazienka, strych, itp.) Koszt takiej usługi zaczyna się od 13.000 zł i obejmuje cały produkt wraz z podstawowym wyposażeniem w skład którego wchodzi piec do sauny. Dodatkowy sprzęt do sauny, taki jak sterownik, który zaprogramowany przygotuje nam odpowiednią temperaturę i stopień wilgotności oraz cebrzyk i nabierak do polewania kamieni pieca saunowego, wchodzą w zakres kosztów własnych kupującego, które wynoszą około1000zł. Wielu z nas może zdziwić fakt, że wielkość sauny domowej nie ma znaczącego wpływu na ostateczną cenę.
Wartość pieniężna sauny o powierzchni  2m² będzie bardzo podobna do tej, która ma 4m². Zatem jeśli dysponuje się większym pomieszczeniem oraz nieco wyższym budżetem przeznaczonym na budowę sauny, lepszym rozwiązaniem będzie postawienie pokaźniejszej sauny. Ale jednocześnie należy pamiętać, że większe gabaryty sauny wymagają pieca o wyższej mocy, a co za tym idzie takowy wynalazek pobiera znacznie więcej energii elektrycznej. Jednak przyjemność odpoczynku we własnej, pięknie wykończonej saunie domowej rekompensuje owe straty pieniężne, które szybko zostaną nadrobione, dzięki rzadszym wizytom u lekarza z powodu niknących problemów zdrowotnych.
A najlepiej chyba rozpoczynać procedurę budowy sauny wraz z budową nowego domu, gdyż wtedy łatwiej zaplanować miejsce przeznaczone na saunę. Ja osobiście polecam okolice łazienki. Wtedy będzie można połączyć wypoczynek w nagrzanym pomieszczeniu z chłodnym orzeźwieniem ciała pod prysznicem.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: