Czarnogóra – nowy wakacyjny kierunek

Ostatnie wydarzenia w krajach arabskich – zamieszki w Egipcie i Tunezji, do tego można dołożyć także Libię, która wprawdzie nie jest celem turystycznych wyjazdów Polaków, ale graniczy z krajami do niedawna najchętniej odwiedzanymi przez polskiego turystę. Poza tym napływ uchodźców z Libii i Tunezji do Włoch. Wszystkie te wydarzenia i napięta sytuacji najprawdopodobniej spowodują znaczną zmianę na rynku turystycznym. W tym roku Polacy najprawdopodobniej najchętniej będą wybierali takie kraje jak Chorwacja, Czarnogóra, Bułgaria, Turcja. Jest to w pewnym sensie także szansa dla Czarnogóry, która na przełomie ostatnich lat bardzo ekspansywnie wchodzi na rynek ofert turystycznych, a dotychczas jeszcze nie była aż tak popularna, a poza Czarnogóra dysponuje niesamowitymi walorami turystycznymi, tylko baza hotelowa nie jest tam jeszcze aż tak rozwinięta jak pozostałych typowo turystycznych kurortach.

Czarnogóra to niewielki kraj położony basenie Morza Adriatyckiego (Adriatyku). Jednak zdecydowanie należy do grona najpiękniejszych krajów w Europie Południowej. Dodatkowym jego atutem jest również to, że nie jest on obecnie jeszcze tak zapchany turystami i skomercjalizowany jak Hiszpania, Włochy, czy nawet Chorwacja. Czarnogóra poza standardowymi atrakcjami “dla leniwego turysty” cechuje się również niesamowitą przyrodą, przecudownymi krajobrazami oraz licznymi miejscami, które warto zwiedzić i zobaczyć. Można tam wybrać się w celu zwiedzania i podziwiania przyrody jak również w celu wypoczynkowym – na tak zwane plażowanie.

Klimat Czarnogóry

Tereny nadmorskie Czarnogóry leżą w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Średnia temperatura w lipcu balansuje na poziomie 23,5 do 25,5 ºC. Latem jest ciepło i dosyć sucho. Zimy są bardzo krótkie i łagodne. Centralna część Czarnogóry leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego, dlatego też średnia temperatura lipca jest nieco wyższa, a zdarzają się również upały dochodzące do 40 ºC. Zimy są z reguły łagodne, chociaż czasami zdarzają się dni bardzo mroźne. Z kolei obszary górskie cechuje skrajnie odmienny klimat. Wybierając się w góry musimy liczyć się ze zmiennością warunków pogodowych. W wysokich partiach gór w głębi kraju, pokrywa śnieżna utrzymuje się zazwyczaj przez cały rok. Jednakże ciekawe w Czarnogórze jest to, że na przykład wybierając się tam w maju możemy w Górach pojeździć na nartach, a następnie przejechać do terenów nadmorski i co nieco poopalać się na plaży, a nawet popluskać się w wodzie, niej jest ona wprawdzie bardzo ciepłą, jednak do kąpieli wystarczy.

Bardzo dobre warunki pogodowe panują w maju, czerwcu i wrześniu, a ruch turystyczny jest mniejszy niż w środku sezonu. Ogólnie latem pod względem klimatycznym Czarnogóra przypomina nieco Polskę, aczkolwiek jest nieco cieplej i uraczymy więcej słońca. Również cenowo nasze kraje są na daną chwilę dosyć porównywalne, szczególnie jeśli chodzi o ceny w miejscowościach turystycznych. Czarnogóra poza plażami, górami i pięknymi widokami posiada również wiele ciekawych zakątków do odwiedzenie i zobaczenia.

Do Czarnogóry można w sumie przyjeżdżać w czasie trwania każdej pory roku. Wybór terminu wyjazdu warto dobrać pod względem celu naszej podróży. Najwięcej turystów jest niewątpliwie latem, gdy jest ciepło i upalnie, a zarazem robi się nieco tłoczno, szczególnie na plażach. Warto też pamiętać, że w tym okresie ceny noclegów są znacznie wyższe, i może również brakować miejsc noclegowych.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: