Czym są biokominki – hit na rynku grzewczym

Przytulny nastrój oraz ciepło, jakie dają tradycyjne kominki, to powód, dla którego wybiera je wiele osób. Kominki montowane w domach, ale też wielu innych miejscach – restauracjach, kawiarniach – wszędzie tam, gdzie zależy nam na miłej atmosferze, którą mogą nam one dać. Jednak zwykłe kominki nie dają ciepła bezobsługowo, trzeba bowiem kupić odpowiednie drewno lub węgiel na opał, usuwać powstały popiół, przygotować całą instalację kominową, aby dym miał gdzie ulatywać. Wszystkie te działania są dość skomplikowane i drogie. Czy można jednak jakoś ich uniknąć oraz i tak cieszyć się z piękna kominka? Oczywiście, że tak!

Obecnie coraz większą popularność zyskują biokominki. Czym one są? Zasadniczo pełnią taką samą funkcję jak te zwykłe – dają ciepło w pomieszczeniu, sprawiają, że nastrój w nim jest romantyczny oraz jest w nim przytulnie. Jednak różnice tkwią tutaj przede wszystkim w tym, jak działa taki biokominek. Jest on bowiem pod tym względem zupełnie odmienny od tradycyjnych kominków, ponieważ nie wymaga tak zaawansowanej obsługi oraz przygotowywania instalacji, aby można było cieszyć się z żywo tańczących w nim płomieni. Jak jest to możliwe?

W biokominkach zastosowano innowacyjne systemy pozwalające na bezpieczne spalanie alkoholu etylowego, który nie wydziela żadnego dymu, nie powstaje też sadza oraz popiół. Alkohol daje ładny, jasny płomień i spala się, zamieniając się w dwutlenek węgla i parę wodną, zatem jest też całkowicie nieszkodliwy. Żeby biokominek działał, nie trzeba kupować drewna, wygarniać z paleniska popiołu oraz co chwilę dorzucać drewna, aby ogień nie zgasł. Dzięki zastosowaniu specjalnej instalacji alkohol wydzielany jest stopniowo, paląc się nawet do pięciu godzin. Jeżeli się skończy – trzeba będzie tylko go uzupełnić, bez brudu i donoszenia drewna.

Biokominki są zatem interesującą alternatywa dla tradycyjnych kominków. Co prawda pełnią one bardziej funkcje dekoracyjne dzięki swojemu estetycznemu wykończeniu i nie ogrzeją całego domu, ale mimo to są warte przyjrzenia się im bliżej.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: