Duże a małe OFE

OFE w Polsce można podzielić na małe oraz te duże – z dużym kapitałem inwestycyjnym i duża ilością członków. Zarówno małe jak i duże otwarte fundusze emerytalne mają jednak swoje wady i zalety. W poniższym tekście chciałabym zasygnalizować niektóre z nich. Zobaczycie sami po czyjej stronie znajdzie się więcej pozytywnych aspektów. OFE potraktowane zostaną tutaj ogólników, bez wymieniania poszczególnych nazw, w celu uniknięcia kryptoreklamy.

Duże OFE są w stanie zapewnić znacznie wyższe bezpieczeństwo, które związane jest z dywersyfikacją aktywów. Członkowie należący do dużych funduszy emerytalnych mogą cieszyć się także niższymi opłatami członkowskimi, odprowadzanymi ze składek emerytalnych. Dodatkowo duże otwarte fundusze emerytalne zatrudniają najlepszych specjalistów, ponieważ mogą sobie na to pozwolić finansowo. Co więcej takie otwarte fundusze emerytalne nie muszą przeznaczać dużych ilości pieniędzy na reklamę i promocję, ponieważ mają już renomowaną pozycję w branży.

W przypadku dużych OFE problemem jednak jest to, że zarządzanie dużym kapitałem wymaga profesjonalnej wiedzy i wysokich kwalifikacji. Jeśli chodzi o małe fundusze emerytalne, to w ich przypadku koszty promocji są znacznie wyższe, a co z tym się wiąże – wyższe są także opłaty członkowskie. Bezpieczeństwo inwestycyjne jest również mniejsze. Natomiast zaletą małego OFE jest elastyczność polityki inwestycyjnej.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: