Duży pech

PZU czyli Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. To przedsiębiorstwo znane praktycznie każdemu Polakowi, a w przypadku starszego pokolenia stanowiące wręcz synonim dowolnej ubezpieczalni. Przed kilkoma dniami byliśmy świadkami giełdowego debiutu tej firmy, a wcześniej czegoś na kształt szaleństwa, które ogarnęło spodziewających się zysków drobnych inwestorów.

Debiut PZU zgodnie z przewidywaniami był bardzo udany i wszyscy drobni ciułacze, zdołali zarobić tych kilka oczekiwanych złotych od razu na pierwszej sesji otwarcia, jednak inwestorów planujących związać się z PZU na dłuższy czas spotkała w ostatnich dniach niemiła niespodzianka, której skutki trudno jest póki co oszacować…Powodzie, które nawiedziły południe naszego kraju to żywioł, który – według wstępnych założeń ma większą siłę niż słynna „powódź tysiąclecia” z 1997 roku – może poważnie ograniczyć zyski ubezpieczeniowego giganta. Zakładając, że tylko jedna na pięciu mieszkańców zagrożonych powodziom terenów poszedł po rozum do głowy i ubezpieczył się – zwłaszcza po wysłuchaniu cynicznych słów, na jakie pozwolił sobie wówczas Włodzimierz Cimoszewicz – i jeśli powodzi okażą się porównywalne z tym sprzed trzynastu lat, to PZU może spodziewać się gigantycznych wypłat do zrealizowania. W efekcie kursy akcji raczej nie poszybują w górę i dobrze byłoby, gdyby chociaż utrzymały się na dotychczasowym poziomie, ale i to wydaje się obecnie wątpliwe, jednak poczekajmy, aż powódź minie i zacznie się liczenie strat. Dodając do tego, że rząd jak zwykle pewnie po szumnych zapowiedziach umyje ręce od pomocy albo postara się wszelkie koszty działania zrzucić na obywateli – dobrym przykładem może być tutaj też nowelizacja prawa budowlanego i świadectwa energetyczne – to najpewniej PZU nie tylko czeka wiele kosztownych wypłat, ale też przez najbliższe lata nie przybędzie mu klientów w rejonach, gdzie ludzie po prostu nie będą mieli, czego ubezpieczyć…

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “Duży pech”

  1. kokus:

    PZU na giełdzie radzi sobie bardzo dobrze 368 zł. Ja czekam z niecierpliwością na dywidendę będzie najprawdopodobniej wrzesień październik.

Napisz komentarz lub opinię na forum: