Obecność elektroniki w codziennym życiu

Oznaką XXI wieku jest fakt, iż wkoło mamy setki przedmiotów, których używamy w życiu codziennym, mimo że często nie rozumiemy jak one funkcjonują, ani z z jakich elementów są zbudowane. Wiedzę o meandrach dzisiejszych podzespołów elektronicznych posiadają tylko osoby odpowiednio wykształcone i pasjonaci. Dlatego też poniżej opiszę najpopularniejsze z nich, dzięki czemu będziemy mogli poznać co niektóre podstawowe podzespoły spotykane przy budowaniu urządzeń elektronicznych codziennego użytku:

Tranzystor – to trójelektrodowy przyrząd, którego używa się do natężania sygnału elektrycznego. Ze względu na swoje własności wzmacniające, tranzystory posiadają bardzo szerokie przeznaczenie. Są przykładowo wykorzystywane do budowy różnorodnych wzmacniaczy (np. różnicowych) a także układów elektronicznych, na przykład przerzutniki.
Rezonatory kwarcowe – to przyrządy elektroniczne, których przeznaczeniem jest stabilizacja częstotliwości drgań oscylatorów elektronicznych. Częstotliwości pracy rezonatorów kwarcowych zamykają się w granicach od kilkudziesięciu kiloherców do kilkudziesięciu Mhz.

Kondensator to komponent elektroniczny posiadający dwa przewodniki rozdzielone dielektrykiem. Część ta razem z rezystorem stanowi jeden z bazowych elektronicznych części pasywnych, używa się go do gromadzenia oraz przechowywania ładunku elektrycznego. Kondensatory występują w rozmaitych rodzajach, na przykład kondensatory elektrolityczne bądź tantalowe.
Dławiki są to induktory ograniczające przepływ prądu w elementach elektronicznych. Często spotykanym zastosowaniem tych układów jest minimalizowanie interferencji elektromagnetycznych. Występują w wielu odmianach, np. moduły gps i radialne.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Komentarze zablokowane.