Emerytura – czas odpoczynku

Emerytura to z założenia czas odpoczynku i zbierania owoców przepracowanych lat. Ale żeby te owoce były dorodne i smaczne, trzeba je pielęgnować latami. Dlatego im wcześniej zaczniemy myśleć o tym, gdzie i jak odkładane są nasze pieniądze, tym lepiej. Trzeba wybrać odpowiedni Otwarty Fundusz Emerytalny, zbudować trwały III filar. Słowem robić wszystko, żeby emerytura była spokojna i żebyśmy nie musieli martwić się o płatności.

Każdego z nas czeka emerytura. System emerytalny w Polsce został 10 lat temu zreformowany. Zmiana, która wówczas nastąpiła miała spowodować, że przyszłe emerytury będą większe, lepsze, pewne. Niestety, założenia czasem okazuję się nie do zrealizowania i trzeba stanąć oko w oko z rzeczywistością. Ci, którzy z OFE spędzili tylko 10 lat nie moga oczekiwać, ze pieniądze złożone w funduszu zapewnia im gruby portfel na lata. Ich emerytura w znacznej części składa się z tego, co odkładali do ZUS-u. Jeśli jednak od razu zaczynasz od odkładania na ZUS i OFE to możesz założyć, że Twoja emerytura będzie się składała mniej więcej po połowie ze składem pochodzących z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i z OFE. Jeśli zależy Ci na tym, zeby na emeryturze mieć co najmniej tyle i le miałeś pracując, oprócz tego, że masz I i drugi filar, musisz również pomyśleć o założeniu III filaru. Wówczas Twoja emerytura będzie powiększona o pieniądze dodatkowe, które odkładasz sam, oszczędzając z pieniędzy zarobionych netto. Zasada jest prosta – lepiej zacząć oszczędzać jak najwcześniej, żeby w przyszłości mieć jak najwięcej i nie zastanawiać się nad problemami finansowymi.

Wszelkie sposoby oszczędzania na przyszłość są warte tego, by o nie dbać. Czy będą to fundusze emerytalne czy jakakolwiek inna forma oszczędzania w ramach trzeciego filaru, dobrze jest zaplanować oszczędzanie już teraz, żeby w przyszłości czerpać zyski z podjętych decyzji.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: