Extraportfel: analiza pożyczki + opinia własna.

Nie dawno przyjrzeliśmy się bliżej ofercie międzynarodowego giganta rynku pożyczek. Tym razem do analizy wybrałem mniej popularną firmę – Ekstraportfel. Ostatnio w sieci pojawiło się dość sporo reklam tej mało znanej firmy pożyczkowej. Nie jest to jednak samodzielna firma, należy bowiem do spółki Creamfinance Polska, posiadającej już znacznie bardziej rozpoznawalną markę działającą na rynku krótkoterminowych pożyczek online – mianowicie mowa tu o Lendon.

Nie jest to może tak duża firma jak Vivus, czy Wonga, ale moją uwagę przykuła pierwszą darmową pożyczką w kwocie do 2000 zł na okres do 45 dni. Jest to niewątpliwie wyróżniająca się oferta na rynku. Większość firm w ramach promocji dla nowych klientów zamyka swoją pierwszą pożyczkę udzielaną za darmo w przedziale od 1000-1500 zł na okres do 30 dni.

Silna konkurencja na tym rynku sprawia, że firmy prześcigają się w oferowaniu coraz wyższych kwot i coraz dłuższych okresów spłaty. Wszystko po to by pozyskać nowych klientów, z nadzieją że zostaną stałymi klientami. Nie jest to takie pewne… Już pomijając ograniczone zaufanie społeczne wobec tego typu firm (które z resztą jest uzasadnione), olbrzymia konkurencja sprawia, że coraz więcej firm oferuje pierwszą pożyczkę za darmo. Są one rzeczywiście darmowe, ale pod warunkiem, że się je spłaci w terminie. Tym samym cała ta sytuacja sprawia, że w przypadku krótko terminowych pożyczek lepiej korzystać za każdym razem z innej firmy oferującej pierwszą pożyczkę w promocji dla nowych klientów za darmo, niż skorzystać drugi raz z tej samej firmy, gdzie druga pożyczką będzie już wiązała się z wysokimi kosztami oraz potężnym oprocentowaniem.

Kwestię pożyczek długoterminowych w firmach pożyczkowych pomijam całkowicie, bo są tak absurdalnie nieopłacalne, że szkoda w ogóle czasu na głębsze analizy.

Wracając do firmy Extraportfel – czy rzeczywiście ta pierwsza pożyczka jest darmowa?

Tak jest. Spłacając terminowo pożyczkę oddajemy dokładnie tyle ile pożyczyliśmy.

Gdzie zatem jest haczyk? Przecież nikt nie daje nic za darmo

No właśnie, haczyków jest kilka:

 1. Jak nie spłacimy tej pożyczki w terminie, to zostaniemy obciążeni wysokimi kosztami – (oprocentowanie i opłaty).
 2. Wnioskując o maksymalną kwotę 2000 zł mamy małe prawdopodobieństwo akceptacji naszego wniosku
 3. Jeżeli ktoś już kiedyś skorzystał z Lendon, to nie może skorzystać z promocyjnej darmowej pożyczki w Extraprotfel – bo to już nie będzie jego pierwsza pożyczka w CreamFinance. Jeśli ktoś spróbuje, albo nie ma tego świadomości, to może zostać obciążony normalnymi opłatami i odsetkami, jak za pożyczkę poza promocją.

Ile kosztuje pożyczka w Ekstrortfel poza promocją?

Dużo jak we wszystkich tego typu firmach. Dla przykładu weźmy kwotę o 100 zł wyższą niż ta objęta promocją. Czyli 2100 zł na 30 dni. RRSO w takim wypadku wyniesie 1750%, kwota do spłaty 2686 zł, koszt pożyczki 586 zł, więc całkiem sporo. Przy tej samej kwocie, ale na 45 dni RRSO wynosi już mniej o ponad połowę – 669 %. Kwota do spłaty 2726 zł, a koszt pożyczki 626 zł, czyli raptem tylko 40 złotych drożej. Wynika to z tego, że firma musi swoje zarobić i zrekompensować sobie ryzyko związane z udzieleniem pożyczki osobie, która może jej nie spłacić. Są to w końcu pożyczki nawet nie na dowód, a na pesel podawany w formularzu rejestracyjnym. Nie zmienia to wszystko faktu, że są one poza promocją bardzo drogie. 6 stów za pożyczkę 2 tys. na miesiąc to bardzo dużo. Korzystają z tego chyba głównie osoby, które nie dostaną pożyczki w banku. Przy czym banki święte też nie są.

Z kolei pierwsza darmowa pożyczka stanowi ciekawą propozycję, bowiem umożliwia pożyczenie drobnej kwoty na półtora miesiąca całkowicie za darmo i to moim zdaniem jest główną i chyba jedyną zaletą pożyczki w Extraportfel.

2000 zł na 45 dni Symulacja ze strony Extraportfel
2100 zł na 30 dni Symulacja ze strony Ekstraportfel
2100 zł na 45 dni Symulacja ze strony Extraportfel

Źródła i przypisy

[1] Extraportfel.pl
[2] http://antyhaczyk.blogspot.com/2016/06/extraportfel-opinie-lendon.html

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

4 komentarze artykułu “Extraportfel: analiza pożyczki + opinia własna.”

 1. Marcelin:

  Eksraportfel ma dobrą tą pierwszą pożyczkę, ale potem jest drogo jak wszędzie.

  Pierwsze pożyczki za darmo są fajne, ale jak Ci się noga podwinie i nie spłacisz, to potem zapłacisz dwa razy więcej niż w banku, jak nie więcej jeszcze. Przy czym banki też swoje kroją za opóźnienia lub brak spłaty.

 2. Pożyczacz:

  Przede wszystkim to nie jest Ekstraportfel tylko EXTRA Portfel.

  Po drugie, koszty kolejnej pożyczki jak na ten rynek nie są aż tak wysokie na tle konkurencji.

  Co do banków, to nie są wiele lepsze, a kombinują strasznie żeby wyrolować klienta.

 3. Adam:

  Lepiej sobie kartę kredytową zrobić niż pożyczać w takich firmach.

 4. Olikana:

  Jak masz kartę kredytową, to musisz nią wydawać ileś tam miesięcznie żeby była darmowa, a to już kolejna karta, bo debetową też każdy ma, a tu jest za darmo. Karta jest dobra jak ktoś często potrzebuje pożyczki, a jak to jednorazowe potrzeby to taka darmowa pożyczka jest lepsza, ale trzeba to robić z głową i tylko wtedy jak się wie, że się spłaci w terminie.

Napisz komentarz lub opinię na forum: