Firmy, które odzyskają dla nas cenne dane

W ubiegłym roku 25% użytkowników komputerów w naszym kraju skorzystało z programów umożliwiających odzyskiwanie danych. Najczęstszym awariom ulegały dyski twarde i płyty CD/DVD, następnie nośniki w postaci pendrive i karty pamięci.

Trudno sobie wyobrazić piękne, słoneczne wakacje bez jakiejkolwiek pamiątki w postaci zdjęć, kiedy karta pamięci z naszego aparatu odmówi posłuszeństwa lub zostanie uszkodzona. Podobnie zresztą wtedy, gdy cenne dla nas pliki i dokumenty nagle znikną z dysku twardego bądź zostaną uszkodzone. Jednak firmy trudniące się odzyskiwaniem danych pomagają swoim klientom także wtedy, gdy zapomną oni hasła do ważnych plików, systemu operacyjnego czy będą chcieli skasować programowo lub sprzętowo informacje zawarte na magnetycznych nośnikach danych.

dysk twardy

Odzyskiwanie danych to zatem dosyć skomplikowany i niejednoznaczny biznes. Jeśli jednak nigdy nie korzystaliśmy z tego rodzaju usług warto zapamiętać, że w razie problemów z danymi nigdy nie powinniśmy wpadać w panikę. Tylko spokój może nas uratować. Czasami pomaga po prostu uruchomienie komputera ponownie, w trybie awaryjnym, czasem też to nie wystarczy. Ważne, by w miarę możliwości wykonywać co jakiś czas kopie zapasowe wszystkich istotnych plików i nigdy nie podejmować się naprawy fizycznej dysku we własnym zakresie. Jeśli zniknęły istotne dla nas dane pamiętajmy też, by starać się wykorzystać zainstalowany wcześniej program do odzyskiwania plików, a także nie zgrywać na dysk innych plików, co mogłoby zaowocować ich nadpisaniem i uniemożliwieniem odzyskania. Dobrze też zrobić zawczasu listę naprawdę istotnych plików, by w razie potrzeby nie odzyskiwać ich całości, a tylko te, które są dla nas naprawdę ważne i cenne.

Biorąc pod uwagę ostatnie statystyki oraz współczesny trend możemy być pewni, że z ofert firm zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem danych w przyszłości skorzysta jeszcze więcej użytkowników. Tym bardziej, że wspomniane wcześniej 25% z nich, które skorzystały dobrodziejstw serwowanych dzięki programom do odzyskiwania danych, to tak naprawdę niewielka ilość. Świadczy to niestety o tym, że nie potrafimy zabezpieczyć się w sposób profesjonalny i odpowiednio wcześnie.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: