Firmy rodzinne coraz częściej eksportują

Krajowe firmy cieszą się ostatnio niesłabnącym zainteresowaniem na rynku międzynarodowym i wśród zagranicznym spółek. Szczególną uwagę poświęcają im spółki zza naszej wschodniej i zachodniej granicy. Poziom eksportu do krajów Unii Europejskiej ciągle rośnie i w ciągu ostatnich kilku lat podwoił się.

Wzrosło także zapotrzebowanie takich krajów wschodu jak Rosja i Ukraina na nasze produkty.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ma na to wpływ odważna strategia marketingowa polskich firm oraz coraz niższe koszty eksportu wybranych towarów. Firmy zagraniczne zaczynają też coraz bardziej zwracać uwagę na to, od kogo nabywają i zamawiają dane produkty.

kontenery

Jak pokazują badania, największą popularnością wśród kontrahentów zagranicznych cieszą się rodzime firmy/spółki o charakterze rodzinnym. Najczęściej zaś te, które na rynku działają już 40, a nawet 50 lat. Odniosły one więc sukces nie tylko w kraju, ale i za granicą. Warto więc zadać sobie pytanie co wyróżnia polskie firmy rodzinne aż tak bardzo, że stały się one niezwykle popularne na wschodzie i zachodzie oraz na co zwracają szczególną uwagę importerzy?

Przede wszystkim coraz częściej liczy się dla nich doświadczenie. Im dłużej firma istnieje na rynku, tym większe prawdopodobieństwo, że jej produkty będą sprawdzonej jakości. Poza tym firmy rodzinne, które zdobyły już pewną część rynku mogą pozwolić sobie na konkurencyjne ceny i jeszcze bardziej zachęcać importerów zza granicy. Cieszą się także większym zaufaniem i kojarzą ze sprawdzoną, skuteczną strategią oraz dobrą organizacją pracy i bezproblemowym podejściem do transakcji. Na uwagę zasługuje też rzetelność w przeprowadzaniu interesów. Jedną z firm rodzinnych, które odniosły ostatnimi latyt niemały sukces nie tylko na polskim rynku jest wielkopolskie Sitono, które trudni się między innymi wyrobem takich produktów jak sita do kombajnów czy też perforacją blach.

Możemy się tylko cieszyć z faktu, że rodzime firmy coraz lepiej radzą sobie na rynku międzynarodowym. Jakość ich wyrobów stale wzrasta, co przekłada się także na coraz większa ich konkurencyjność. Dobrze, że zauważyli to także kontrahenci zagraniczni, a eksport towarów z naszego kraju stale rośnie.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: