Fotografia ślubna – Czego naprawde wymaga klient?

Zdjęcia ślubne wykonuję już od kilku lat, od pewnego czasu zadaję sobie pytanie czego naprawdę od fotografa wymaga klient?

Wielokrotnie wypytywałem potencjalnych klientów i analizowałem otrzymane mejle, chcąc tak naprawdę się dowiedzieć gdzie jest sedno wyboru odpowiedniego fotografa ślubnego, czego oczekuje klient po odnalezieniu i zdecydowaniu na wybór tej a nie innej osoby. Wspaniała sesja plenerowa romantyczna lub spontaniczna, w zależności o charakteru i chęci danej pary, scenki reżyserowane czy tylko czułość?, wiadomą będzie że można to połączyć, ale na ile przypadków zda to egzamin?. Kolejną sprawą czy klient oglądając portfolio fotografa chce mieć takie same zdjęcia u siebie?, niekiedy tak ale na wiele przypadków nie starcza czasu albo chęci… a co gorsza szybko chce zakończyć sesję z wiadomych przyczyn, dlatego też planowanie sesji po ślubie może być lekarstwem na cało zło. Wspomnę jeszcze krótko o wykonywaniu zdjęć z przygotowań, zaczynając od fryzjera kończąc na ubieraniu pary młodej w domu niby jest to fajna rzecz, ale coraz więcej par z tego rezygnuje, nawet mając to wliczone w reportaż. Oczywiście najważniejszą rzeczą i wiadomo że tak jest- będą zdjęcia z kościoła, najlepiej w czerni-bieli lub sepii, i to jest ciekawe i miłe dla oglądającego. Nie śmiałbym nie wspomnieć o coraz popularniejszym fotografowaniu wesela i to koniecznie do oczepin a jak się da to nawet dłużej…. no tak tylko nie fajnie potem oglądać “lekko poruszających” się gości. Wesele w wersji “light” bez alkoholu należą do rzadkości, dlatego też coraz częściej można upolować prawdziwe “rarytasy” i nie oczekiwane sytuacje, jednakże klient na pewno zwróci największą uwagę na panujące standardy typu: pierwszy taniec, tort, podziękowania, oczepiny i zdjęcia grupowe…. wiec chyba nie ma co tego zmieniać:) i trzymać się wytartych szlaków ślubnego reportażu.

Nasz ekspert, zawodowy fotograf:
Przemek Białek
http://przemekbialek.pl

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “Fotografia ślubna – Czego naprawde wymaga klient?”

  1. admin:

    Cześć,
    Przemek 3 linki w treści:). Im więcej linków dajesz tym bardziej osłabiają one linki z frazami, na które się rzeczywiście pozycjonujesz, chyba nie pozycjonujesz się na frazę “fryzjera kończąc na ubieraniu pary młodej”;). Jeżeli dajesz 2 linki do tej samej strony(podstrony), to roboty biorą pod uwagę tylko ten pierwszy, kolejne ignorują. Słowa “fotografia ślubna” ślubna występują tylko raz w anchorze linka. Powinieneś dać kilka razy w treści, najlepiej w pogrubieniu “strong”. Linki też można dawać w pogrubieniu. Dobrze też jest wstawić do tytułu, bo wtedy ta fraza jest w znaczniku h1.

    Pozdrawiam
    Adam

Napisz komentarz lub opinię na forum: