Fundusz emerytalny – nie musi być to wybór na lata

Fundusz emerytalny powinniśmy wybierać tak, aby po latach móc z satysfakcją powiedzieć, że to był właściwy wybór. Nie każdy z nas będzie mógł się z czystym sumieniem przyznać, że otwarty fundusz emerytalny, jaki kiedyś wybrał, był strzałem w dziesiątkę. Na szczęście raz wybrany nie oznacza tego, że już do końca życia musimy być jego członkiem.

Fundusz emerytalny tak naprawdę można w każdej chwili zmienić trzymając się odpowiednich warunków i terminów. Otwarty fundusz emerytalny powinniśmy zmieć wówczas, gdy widzimy, że ten OFE, do którego aktualnie należymy, jest słaby inwestycyjnie i nie zapewni nam pożądanych zysków. Nowy podmiot, z którym chcemy współpracować oczywiście wybieramy na podstawie analizy wyników, a nie pod wpływem impulsu. To w tym przypadku jest niezwykle istotne i niewątpliwie stanowi klucz do sukcesu.

Specjaliści sugerują zmianę OFE nie tylko w przypadku sytuacji, kiedy obecny fundusz emerytalny jest słaby. Zaleca się, by zmiany tej dokonać ze względu na transfer pieniędzy, jaki dokonuje się między poszczególnymi funduszami podczas ich przeniesienia. Daje to pewność, że oszczędności zostaną przekazane w wysokości, jaką osiągnęły nasze comiesięczne składki ubezpieczeniowe. Fundusze mają bowiem tendencję do oprocentowania składek z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: