Gdańsk by Jan

Gdańsk – tam gdzie fale Morza Bałtyckiego radość, a czasem postrach sieją, leży jedno z największych miast w Polsce. Gdańsk, o którym mowa, stolica województwa pomorskiego jak i archidiecezji gdańskiej, wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Natomiast z Pruszczem Gdańskim, Redą, Rumia i Wejherowem jest elementem aglomeracji gdańskiej.

Jak na tak dużą miejscowość, atrakcji jest co nie miara. Oto kilka godnych zobaczenia:

 • Twierdza Wisłoujście (wąska jasna wieża, na szczycie, której niegdyś płonęło ognisko, otoczona kamieniczkami z czerwonej cegły, w których kiedyś mieszkały rodziny oficerów)
 • Westerplatte (to tu w 1924 r. rada narodów przyznała Polsce miejsce do przeładunku amunicji. Na małej placówce przebywać mógł oddział liczący 88 ludzi. 1 września 1939 roku, niemiecki krążownik zaczął ostrzeliwać tę placówkę. Polacy odpierali również atak z lądu, 182 osobowa załoga walczyła przez 7 dni, z o wiele liczniejszym wrogiem)
 • ZOO (najpiękniejsze, miejsce tego typu w Polsce, jak mówią ci, którzy mieli możliwość je odwiedzić. Słynie z przystosowanych do naturalnego środowiska zwierząt, obszernych wybiegów. Znajdują się tu również, secesyjny ryglowy pałacyk oraz dwa młyny z XVIII w)
 • Pałac Opatów (pałac z I połowy XVIII w. zbudowany w stylu stonowanego rokoka)
 • Oliwa (najładniejsza dzielnica Gdańska, sąsiadująca z lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zobaczymy tam: Park im. Adama Mickiewicza, Katedrę, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Etnograficzne, Kuźnie Wodną)
 • Wrzeszcz (dzielnica Gdańska, gdzie znajdują się zabytkowe secesyjne kamienice)
 • Orunia (stara dzielnica Gdańska. Znajdują się tam miedzy innymi: Kościół św. Ignacego Loyoli; Kuźnia Podcieniowa; Nowe ogrody; Forty Napoleońskie; Kościół Bożego Ciała)
 • Stare Przedmieście (kolejna dzielnica starego Gdańska. Często pomijana przez turystów, nie słusznie. Mieści się tam Muzeum Narodowe; Stare baszty; Mała Zbrojownia oraz godne uwagi ziemno – wodne fortyfikacje z XVIII w. z zadziwiającą Śluzą Kamienną)
 • Ratusz Staromiejski (interesujący piętrowy gmach na planie kwadratu, wybudowany w latach 1587–1595. Znajduje się tam galeria z wystawami czasowymi)
 • Kościół św. Katarzyny (o 76 metrowej wieży, góruje w panoramie Gdańska, a dzwony kościoła rozbrzmiewają dodając uroku tej gotyckiej budowli. Znajdziemy tu również Muzeum Zegarów Wieżowych oraz Muzeum Historii Miasta Gdańska)
 • Krzyżackie Młyny (mały młyn z 1400 roku, teraźniejsza siedziba polskiego Związku Wędkarskiego oraz duży młyn, w którym to urządzono centrum handlowe oraz minibary)
 • Centralne Muzeum Morskie (ekspozycje są porozrzucane w rożnych obiektach oraz po przeciwległym brzegu Motławy. Oczywiście przez rzeką kursują promy, pozwalając dostać się tam bez problemu)
 • Fortyfikacje (w skład którego wchodzą: Dwór Miejski; Ostańce Zamku i Lochy)
 • Ratusz Głównego Miasta (zespół pomieszczeń takich jak: Sala Czerwona, Biała, Zimowa i Małe Sale oraz Kamlaria; Skarbiec i Wieża)

Na koniec, na podwieczorek (jak to mówią) pozwoliłem zostawić sobie atrakcje związane z gdańskimi plażami. Najbardziej urokliwe są te w Jelitkowie i na Stogach. Jak przystało na tak bogate turystycznie miasto, również i na plażach znajduje się wiele atrakcji związanych ze sportami wodnymi, w których każdy znajdzie odpowiednią sobie rozrywkę. Szukając nieco wyciszenia, spokoju można wybrać się na Wyspę Sobieszczewską porośniętą pięknym lasem i trzcinami. Poza tym z Gdańska jest bardzo blisko na Hel – w linii prostej jakieś 25 km. Płynąc tam promem, unikniesz męczącej drogi w korkach a i Twoja podróż będzie krótsza.

Noclegi w Gdańsku

Dosłownie nie sposób w kilku słowach opisać wielkiej bazy noclegowej mieszczącej się w Gdańsku. Dodam tylko, iż bardzo dużo tu hoteli, pensjonatów, apartamentów oraz innych luksusowych obiektów.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: