Gdzie zatrzymać się w czasie podróży?

Osoby podróżujące i turystów podzielić możemy niejako na cztery kategorie. Pierwsza z nich to niespokojne dusze, które nie mogą zagrzać nigdzie miejsca i zostać na dłużej. Druga, to ludzie odbywający od czasu do czasu wycieczki – wakacyjne i nie tylko – najczęściej zajmują się one zwiedzaniem.

Trzecia kategoria, to osoby wyjeżdżające w ramach pracy i zarobku. Są to biznesmeni czy kierowcy pracujący by wyżywić rodzinę. Kolejna, ostatnia i czwarta grupa podróżnych to studenci i inne osoby, które się uczą poszukujące tanich miejsc do noclegu i wypoczynku.

Wszyscy ci ludzie korzystają zatem od czasu do czasu z uroków takich miejsc jak hotele, hostele, wotele, motele i zajazdy. Ale co tak naprawdę odróżnia jedno z tych miejsc od drugiego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Hostel – z założenia jest to tanie miejsce zakwaterowania, które różni się standardem od hoteli. Inna jest tu ilość miejsc w pokojach, a także współdzielenie kuchni czy łazienki. Hostel jest miejscem gdzie najczęściej pojawiają się studenci z wielu krajów. Tutaj wynajmuje się łóżko, nie pokój.

Wotel – to w zasadzie motel, który świadczy usługi hotelarskie przy szlaku komunikacyjnym. Nie spełnia on jednak wymogów formalnych i prawnych, przez co nie może stosować nazwy motel. Używa zatem odwróconej litery M w swojej nazwie by do motelu nawiązać.

Motel – jest miejscem świadczącym usługi hotelarskie. Jego oferta skierowana jest zazwyczaj do osób zmotoryzowanych. Motele możemy spotkać na obrzeżach miast i wzdłuż tras, obok skrzyżowań. Położone są blisko stacji benzynowych, dysponują parkingiem i mają co najmniej 10 pokoi. Świadczą usługi gastronomiczne.

Zajazd – to miejsce spotkań i dom zajezdny dla podróżnych. Zajazdy do XVIII wieku stawiano przy głównych drogach, na rynkach miasteczek i we wsiach. Do dzisiaj zachowały się nieliczne prawdziwe karczmy i zajazdy.

I wreszcie hotel – który świadczy odpłatne usługi noclegowe, głównie krótkookresowe. Musi dysponować on co najmniej 10 pokojami oraz oferować pełen zakres usług dla turystów. Hotelom przyznaje się gwiazdki w zależności od wyposażenia, standardu usług i lokalizacji. Obecnie najpopularniejszym małych hotelem jest hotel przy autostradzie a2 – Blue.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: