Ile można zarobić inwestując w szkołę nauki jazdy?

Z roku na rok wzrasta liczba samochodów poruszających się po polskich drogach. Rośnie też liczba kierowców, zwłaszcza wśród kobiet. Szkoła nauki jazdy wydaje się w tym kontekście być doskonałym sposobem na biznes. Czy rzeczywiście warto w to zainwestować? Zobaczmy.

Nie można otworzyć szkoły nauki jazdy, nie mając pojazdu, na którym można by szkolić kursantów. Tak więc pierwszym i najpoważniejszym wydatkiem, z którym trzeba się zmierzyć w tej sytuacji jest zakup samochodu. Ponieważ auto takie musi być przystosowane do użytkowania w szkole nauki jazdy, jego koszt wynosi około 40 000 zł.

Chcąc założyć własną szkołę nauki jazdy, przedsiębiorca musi albo sam posiadać uprawnienia do nauczania w takiej szkole lub zatrudnić wykwalifikowaną osobę, która będzie instruktorem. Ponieważ to drugie rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem w przypadku raczkującego przedsiębiorcy, jeśli to twój pierwszy biznes powinieneś sam postarać się o uprawnienia. Wymagane jest ukończenie odpowiedniego kursu, zdanie egzaminów. Wszystko to będzie kosztowało około 3 000 zł.

Ponadto szkoła nauki jazdy musi dysponować salą wykładową. Wymiary takiej sali określone są przez ścisłe przepisy mówiące, że jeśli w zajęciach uczestniczy do 20 osób, sala musi mieć powierzchnię min. 25 m2. Jeśli w zajęciach uczestniczy większa liczba kursantów, powierzchnia ta powinna być odpowiednio wyższa o 1 m2 na każdego uczestnika kursu. W sumie koszt wynajmu tego typu sali w stolicy kraju wynosi około 2 000 zł za miesiąc.

Konieczny jest też oczywiście plac manewrowy, który należy odpowiednio przygotować, a więc pokryć asfaltem, betonem lub kostką. To koszt rzędu 500 zł. Oprócz placu manewrowego, konieczne jest zorganizowanie pomocy naukowych, komputera, programów, materiałów. Trzeba przygotować się na kolejny wydatek rzędu 4 000 zł.

Ogółem koszt uruchomienia szkoły nauki jazdy z jednym autem wynieść może obecnie około 50 000 zł. A ile można zarobić? Wszystko zależy oczywiście od tego, czy i ilu ma się klientów. Załóżmy jednak optymalny scenariusz, w którym w danym okresie do egzaminu na prawo jazdy przygotowywanych jest 18 osób, a koszt kursu dla jednego kursanta wynosi 1 250 zł. Wówczas dochód wynosić może 22 500 zł. Oprócz tego dodatkowo zarobić można na jazdach doszkalających. Należy jednak pamiętać o kosztach amortyzacji oraz wydatkach, które pochłoną część tej kwoty.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: