Jak działa III filar?

Każdy, kto rozpoczyna pracę zawodową, musi zacząć myśleć o swojej przyszłej emeryturze i zazwyczaj zadaje sobie podstawowe pytania. Jak to wszystko działa? Czy składka jest obowiązkowa? Czy można odkładać więcej niż przewiduje ustawa? III filar jest w pewnym sensie odpowiedzią. Co więc należy zrobić, żeby III filar zaprocentował na przyszłość?

Obliczanie wysokości emerytur to nie jest bułka z masłem. Może więc warto postarać się, żeby emerytura nie spędzała nam snu z powiek. W tym ma nam pomóc III filar. Razem z I i II filarem tworzy on kompleksowe zabezpieczenie naszego przyszłego portfela. O ile dwa pierwsze filary są obowiązkowe, o tyle III filar emerytalny jest opcjonalny. Co możemy zrobić, żeby zacząć budować filar trzeci? Trzeba wybrać formę oszczędzania. Co mamy do wyboru? Wybór jest bardzo szeroki, w końcu jest to opcja dobrowolna. Decydując się na nią powinniśmy dobrze przyjrzeć się temu w jaki sposób nasze pieniądze będą obracane. Można wybrać spośród takich ofert jak fundusze inwestycyjne (inwestujące naszymi funduszami ryzykownie bądź łagodnie – intensywność zależy od nas), pracownicze programy emerytalne czy Indywidualne Konta Emerytalne (tzw. IKE). Pamiętaj! Na III filar będziesz musiał wykładać pieniądze z własnej kieszeni. To już nie pewna procentowa część Twojego wynagrodzenia brutto zostanie nań przeznaczona. To od Ciebie będzie zależało jak dużo zarobionych comiesięcznie „na czysto” pieniędzy będziesz chciał odłożyć na przyszłość. Warto nie podejmować tej decyzji pochopnie – wybór możliwości jest tak szeroki, że trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć rożnym sposobom oszczędzania.

I, II i III filar – to dzięki nim w przyszłości nie będziesz musiał martwić się o pieniądze. Obliczenie wysokości emerytur nie powinno zaprzątać Ci głowy. Wybierz sobie pomocnika (w postaci jednej z opcji oszczędzania w ramach III filaru) i przestań martwić się o godne życie na emeryturze.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “Jak działa III filar?”

  1. Oliwia:

    Wydaję mi się, że obecnie opcjonalność III filaru jest dosyć względna. Państwowa emerytura nie zapewnia obecnie możliwości jakiegokolwiek życia po przejściu na nią, dlatego też indywidualne odkładanie funduszy w III filarze jest już niemalże niezbędne. Im wcześniej podejmie się takowe działania, tym większe środki znajdą się na naszym IKE w momencie przejścia na emeryturę.

Napisz komentarz lub opinię na forum: