Jak ocieplić dom i jakie materiały są potrzebne do ocieplania budynku?

Same materiały które kupujemy po to by zmodernizować nasz ukochany dom nie są wbrew pozorom takie drogie. Styropian i inne materiały wcale nie są takie drogie, jednak praca fachowca to często 50% kosztów. Jak więc mamy wykonać ocieplenie sami? Najpierw trzeba wykonać obliczenia, ile potrzeby nam metrów kwadratowych styropianu, do tego klej, kołki, siatka i oczywiście tynk który wszystko przykryje!

Gdy mamy wszystko już przygotowane, na początku musimy przykręcić listwę startową, którą kupimy w sklepie budowlanym, na tym oprzemy pierwszą warstwę styropianu. Zapobiega ona pewnym uszkodzeniom mechanicznym i utrzymuje pierwszą warstwę na odpowiednim poziomie. Teraz kolejne płaty styropianu przyklejamy na rozrobiony prędzej klej, warstwa po warstwie pniemy się w górę. Warto pamiętać, że niezbędne są nam rękawice robocze, które chronią nasze dłonie przed szkodliwym działaniem kleju. Po położeniu jednej warstwy, a zaczynając kolejną warstwę, należy przyciąć styropian tak by powstał zakład, tak by pionowe łączenia nie były poukładane jedno centralnie nad drugim (spójrzcie na układ cegieł w ścianę, na pewno zrozumiecie o co chodzi).

Całość kołkujemy specjalnymi plastikowymi kołkami. Są plastikowe ponieważ nie tworzą się mostki cieplne, poza tym taki kołek trzyma idealnie konstrukcje! Kołki powinny być wbijane dopiero po tym jak klej przyschnie pod styropianem! Gdy mamy już całą konstrukcje w kołkach, zaleca się maksymalnie 2 kołki na płytę styropianu. Na całości rozciągamy specjalną siatkę, którą zatapiamy klejem. Mamy już przykryty, dobrze umocowany styropian. Ewentualnie możemy położyć jeszcze na to tynk mineralny, lub akrylowy, w formie kornika, lub też baranka jak kto woli!

Pamiętajcie że rękawice robocze są bardzo ważne, bo klej ma właściwości higroskopijne i strasznie może osuszyć naszą skórę, do tego jeszcze ryzyko skaleczenia się w trakcie docinania styropianu. W każdym bądź razie nie jest to wielki problem!

Więcej dobrych materiałów budowlanych takich jak płyty drogowe betonowe znajdziesz tutaj:

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “Jak ocieplić dom i jakie materiały są potrzebne do ocieplania budynku?”

  1. TomaszM:

    Ważne, aby wybrać styropian tych producentów, których produkty posiadają potwierdzenia parametrów w badaniach niezależnych instytucji badawczych.

Napisz komentarz lub opinię na forum: