Jak odbywa się projektowanie stron www

Większość z nas raczej nie zastanawia się nad tym, jakie czynniki wpływają na sukces witryn internetowych. Po prostu mamy swoje ulubione serwisy, na które regularnie zaglądamy, ale widujemy w wirtualnej rzeczywistości też takie, które praktycznie zaraz po otwarciu, zamykamy i nigdy do nich nie wracamy. Istnieje kilka rzeczy, które wpływają na to, że strona odnosi sukces internetowy.

Po pierwsze, jest to etap budowania stron, jakim jest projektowanie stron www (wpływający na wygląd serwisu), po drugie jest to funkcjonalność strony (jej intuicyjność i możliwości), a po trzecie jest to promocja i oczywiście ogólny charakter strony, jej treści.

Zobaczmy zatem, jak powstaje dobra strona pod względem wyglądu, czyli jak po kolei odbywa się projektowanie stron www. Po pierwsze, w profesjonalnych firmach informatycznych, projektowaniem i kodowaniem strony nie zajmują się te raczej te same osoby. Za etap projektowania odpowiedzialny jest najczęściej grafik, który z jednej strony posiada zmysł artystyczny, talent, a z drugiej zna najnowsze trendy internetowe i oczywiście doskonale zna programy graficzne, w których potem powstaje projekt.

Ważne jest to, że zazwyczaj ktoś, kto zleca zbudowanie strony firmie, ma mniej więcej pojęcie o tym, jak wyobraża sobie swoją stronę. W pierwszej kolejności zatem, zlecający przekazuje swoją koncepcję na serwis, wizję strony z wszystkimi uwagami. Przyjmujący zlecenie natomiast przekazuje uwagi grafikowi i rozpoczynają się prace nad projektem.

Jeśli chodzi o pierwsze szkice strony, wygląda to bardzo różnie. Czasami projektowanie stron www graficy zaczynają od naszkicowania sobie bardzo wstępnej wersji strony na kartce papieru i dopiero później przenoszą wizję do programu graficznego. Niektórzy zaczynają od razu projekt tworzyć w programie graficznym.

Po tym, jak powstaje bardzo ogólny szkic strony, trzeba dopasować do niej wszystkie elementy, jakie mają znaleźć się na witrynie. Następnie wybierana jest kolorystyka strony oraz cała grafika. Na etapie projektowania graficy dopasowują również treści (albo dostarczone przez zlecającego albo przykładowe treści, które później zastępowane są tymi, jakie mają znaleźć się na stronie) serwisu oraz dobierają czcionki tekstu pisanego, itd. W miejscu projektu przymierza się również elementy graficzne, jakie znajdą się na stronie.

Oprócz tego, że projektowanie stron www odpowiada za wygląd strony, określa również funkcjonalność serwisu. Już na etapie projektu należy określić, jakie będą możliwości użytkownika strony oraz jaki będzie sposób nawigacji po niej. Najważniejsze jest to, żeby serwis był spójny, aby wszystko do siebie pasowało, tworzyło jedną, stylistyczną całość.

Chyba nie muszę przekonywać już nikogo o tym, że projektowanie stron www jest najtrudniejszym etapem spośród całego procesu budowania stron. Od grafików pracujących nad projektem, wymaga się nie tylko umiejętności związanych z tworzeniem projektów graficznych, a również umiejętności zrozumienia potrzeb klienta (które określane są na etapie rozmów, negocjacji). Nie zawsze tez grafik ma możliwość wykazania swojej wizji na stronę, ponieważ ogranicza go wizja projektującego.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: