Jakie wybrać darmowe programy do firmy?

Chcesz zapewnić odpowiednią ochronę danych w swojej firmie? Zastanawiasz się czy warto wydać tysiąc złotych na pakiet biurowy bądź zakupić program do tworzenia grafiki dwukrotnie droższy?

Często wysoka granica wydatków stanowi duży problem i nie każdego na to stać. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest instalacja bezpłatnego oprogramowania. Pomimo wielu opinii na temat zmniejszonej skuteczności ochrony od płatnej wersji , darmowe oprogramowanie równie skutecznie chroni system. Zanim przystąpimy do jego instalacji, warto zapoznać się z zasadami użytkowania bezpłatnego programu.

zdjęcie - obrazek

Dobry program antywirusowy w komputerze zarówno w domu jak i w firmie to priorytetowy element ochrony prywatnych danych oraz prowadzenia sprawnie działalności. Wielu użytkowników uważa, że tylko dobre i drogie aplikacje są w stanie zapewnić wysoki poziom dochodowości. Obecnie na rynku możemy pobrać mnóstwo bezpłatnych programów typu freeware, open source i shareware. Mimo że aktualizacje w nich są darmowe, nie oznacza to, że możemy używać ich w dowolny sposób.

Warto więc zapoznać się z rodzajami bezpłatnych aplikacji:

Freeware to rodzaj licencji, w przypadku której autor udostępnia program komputerowy całkowicie za darmo lecz bez ujawnienia jego kodu źródłowego. Zdarza się, że freeware zawiera określone ograniczenia dotyczące np. tylko do domowego użytku. Jeżeli takie zastrzeżenie znajdzie się w licencji to używając aplikacji w firmie naruszamy prawa autorskie i narażamy się na przykre konsekwencje w postaci wysokiej kary pieniężnej.

Open Source to oprogramowanie, którego licencja pozwala w sposób legalny i bezpłatny kopiować kod wynikowy, źródłowy, a ponadto umożliwia dowolną modyfikację przez użytkowników. Dzięki temu, oprogramowanie Open Source może zostać udoskonalane i rozpowszechniane przez ludzi na całym świecie, w wyniku czego owocuje szybkim rozwojem aplikacji oraz wysoką wykrywalnością potencjalnych błędów. Programy Open Source są zazwyczaj darmowe i można je wykorzystywać komercyjnie.

Shareware to typ licencji oprogramowania, który jest rozpowszechniany bez opłat (istnieją pewne ograniczenia lub symboliczne opłaty) do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Istnieje niekiedy możliwość, po upływie konkretnej liczby dni lub uruchomień, z dalszego korzystania, po wprowadzeniu opłaty za ponowne zastosowanie lub odinstalowanie go z systemu.

Źródła: [1] Pliki.pl

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “Jakie wybrać darmowe programy do firmy?”

  1. Ryszard:

    Nie wspomnieliście nic o rozwiązaniach w chmurze, przecież teraz to bardzo popularne rozwiązanie. Ja korzystam z programu do zarządzania projektami pmcompass.pl.

Napisz komentarz lub opinię na forum: