Język angielski – rodzaje certyfikatów i egzaminów Cambridge (FCE, CAE itp.)

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna w dzisiejszym świecie jest znajomość języka angielskiego. Stwierdzenie „angielski to podstawa” to zapewne jeden z komunikatów, który rodzice usiłują najczęściej przekazać swoim dzieciom. Naprzeciw powszechnej potrzebie znajomości języka angielskiego (tak wśród dzieci jak i wśród dorosłych) wychodzą liczne szkoły językowe (czasem trafniejsze jest węższe określenie: szkoły języka angielskiego), które oferują kursy angielskiego na rozmaitych poziomach znajomości tego języka.

Wiele z oferowanych przez szkoły językowe kursów języka angielskiego stawia sobie za cel przygotowanie uczniów do najróżniejszych międzynarodowych egzaminów, które zdaje się, aby otrzymać równie międzynarodowe certyfikaty. Jednymi z najbardziej znanych (Cambridge być może nawet najbardziej znanymi) w naszym kraju międzynarodowymi certyfikatami potwierdzającymi znajomość języka angielskiego są Certyfikaty Cambridge. W celu ułatwienia orientacji rodzicom wysyłającym swoje dzieci na kursy angielskiego jak i samym kursantom, którzy nie mają jeszcze takiej wiedzy, a chcieliby ją zdobyć, poniżej uszeregowałem egzaminy Cambridge według poziomu znajomości języka angielskiego niezbędnego do ich zdania. Oznacza to, że pierwszy z wymienionych niżej egzaminów dotyczy zupełnie podstawowej znajomości języka angielskiego, a ostatni z nich zdają osoby biegle posługujące się językiem angielskim w mowie i piśmie.

Oto samo uszeregowanie:

1) KET (Key English Test),

2) PET (Preliminary English Test),

3) FCE (First Certificate in English),

4) CAE (Certificate in Advanced English),

5) CPE (Certificate of Proficiency in English).

Te skróty pojawiają się dość często przy opisie kursów angielskiego oferowanych przez szkoły językowe. Mam nadzieję, że niniejszy wpis przyda się tym z czytelników, którzy dotąd ich nie kojarzyli.

Źródła: [1] www.ei.edu.pl

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

2 komentarze artykułu “Język angielski – rodzaje certyfikatów i egzaminów Cambridge (FCE, CAE itp.)”

  1. angielski Tczew:

    myślę, że najlepiej można się przygotować w 702.pl 🙂

  2. krotos1:

    I tu bym się kłócił 🙂
    Pozdrowienia z Gdańska.

Napisz komentarz lub opinię na forum: