Kolokacja – opis usługi

Często wśród ofert firm hostingowych pojawia się słowo kolokacja. Kolokacja jest usługą, która polega na wynajęciu miejsca w serwerowni lub szafie serwerowej dostawcy usług internetowych na serwer jego klienta. Posiadacz serwera odpowiada za zarządzanie i administrację swojego serwera, ale wiele firm udostępnia możliwość reakcji własnych fachowców na zlecenie klienta. Firma sprzedająca tego typu usługę jest zobowiązana do czynnej opieki nad serwerem klienta. Ile taka kolokacja może kosztować?

Dzierżawa miejsca w serwerowni firmy oferującej kolokację może kosztować około 250 złotych netto na miesiąc. To rzecz jasna cena za wynajem miejsca dla tylko jednej maszyny. Oprócz tego, istnieje jednak szereg innych usług, jakie dodatkowo udostępniają firmy hostingowe. Mogą do nich należeć przykładowo kolokacja w Krakowie na serwerze z mocniejszym zasilaniem czy wykupienie pasma szybszego dostępu do sieci Internet.

Koszta kolokacji na terenie Polski są wyższe te, które mają firmy na Zachodzie. Na szczęście nie znacząco, ale warto zdecydować się na kolokację w naszym kraju, gdyż tylko to zagwarantuje nam niski czas reakcji serwerów i błyskawiczny dostęp do serwerowni. Plusem też jest komunikacja z adminami w ojczystym języku, dzięki czemu unikniemy zbędnych nieporozumień. 🙂

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: