Badanie rynku konkretego produktu: dekoracje komunijne

Nie dawno robiliśmy podobną analizę rynku konkretnego produktu w aspekcie handlu wirtualnego, która dotyczyła ozdób ślubnych. Dzisiaj w tym samym aspekcie publikujemy kolejną analizę bardzo pokrewnego produktu jakim są dekoracje komunijne. Jest to dopiero druga nasza analiza tego typu, więc również w tym przypadku liczymy na waszą wyrozumiałość w ocenie i komentarzach.

Po bliższym przyjrzeniu się temu produktowi i ocenie rynku na którym funkcjonuje, można stwierdzić, że dekoracje komunijne są nieco mniej popularny produktem jeśli chodzi o handel wirtualny niż wspomniane wcześniej dekoracje ślubne. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że popyt na nie jest zdecydowanie mniejszy.

Do przyczyn ograniczających popyt na dekoracje komunijne można według  nas zaliczyć głównie:

1. Sezonowość branży – dekoracje komunijne to zdecydowanie produkt sezonowy. Zapotrzebowanie na nie powstaje głównie w okresie wiosennym poprzedzającym okres, w którym organizowane są komunie.  Dlatego też sprzedawca nie może ograniczyć swojej oferty do dekoracji komunijnych, ponieważ nie przetrwa na rynku.

2. Fakt, że wzrost dochodów Polaków w ostatnich latach powoduje, że coraz częściej korzystamy z lokali, restauracji jako miejsce organizacji komunii, a tam tym bardziej nie stosuje się raczej dekoracji komunijnych.

3. Nie ma również u nas takiej mody na intensywne dekorowania pomieszczeń na takie imprezy jak komunia,  w przeciwieństwie do wesel. Zazwyczaj ludzie ograniczają się jedynie do drobnych dekoracji komunijnych. Chociaż powoli się to zmienia na wzór krajów rozwiniętych, w których dominującą religią jest Katolicyzm, a komunie są nieco bardziej wystawne. Aczkolwiek kraje rozwinięte cechuje z kolei zdecydowanie mniejsza religijność społeczeństwa niż w Polsce więc popyt w takich krajach jest również ograniczony na tego typu produkty.

Mimo sezonowego i stosunkowo niskiego popytu, dekoracje komunijne są sprzedawane w sieci. Jest pewna grupa sklepów wirtualnych, która właśnie oferuje pewnego rodzaju specyficzne dekoracje komunijne – jak na przykład  fotografie na torty itp. czy inne na przykład cukiernicze i opłatkowe dekoracje komunijne – http://www.sweetdecor.pl/category/17,dekoracje-komunijne są to ozdoby komunijne ze sklepu SweetDecor.pl. Rynek ten można by podzielić na kilka podgrup, ale nie będziemy się dzisiaj w to aż tak zagłębiać.

Popyt na dekoracje komunijne  generowany jest również przez kościoły, o czym nie możemy zapominać, ponieważ kościoły zawsze są dekorowane na komunie i stanowią sporą cześć ogólnego popytu na dekoracje komunijne.

Konkurencja:

Jeśli chodzi o konkurencję to nie jest bardzo duża na rynku internetowym,lecz nie można też stwierdzić, że jej w tym sektorze słaba konkurencja… Jak to już zwykle bywa w handlu internetowym, zawsze potrzebna jest spora promocja i dobra jakość produktu, by w ogóle mówić o utrzymaniu się na rynku.

Niemniej jednak na rynku pojawia się coraz więcej firm sprzedających tego typu towary. Dodatkowo o wzroście zainteresowania tego typu produktem oraz samą branżą świadczą między innymi pojawiające się coraz częściej w internecie publikacje i porady jak przygotować dekoracje komunijne.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: