Kontrola w Chinach – jest szczegółowa?

Z importem towarów z Chin nieodzowna jest kontrola towaru w Chinach, która bardzo często odbywa się na podstawie normy AQL. Owa międzynarodowa norma statystyczna kontroluje takie same towary. Została opracowana w USA i jest stosowana przez niezależne firmy controlingowe na całym świecie. Metoda wysuwa bowiem tezę, że z rachunku prawdopodobieństwa wynika możliwość powstania wady w określonej partii produktu. Każdy rodzaj towaru oraz rozmiar partii wyznacza poziom precyzji kontroli oraz liczbę błędów, które można zaakceptować. Wyznacza się, które błędy mogą być dopuszczalne, a które nie i cała partia musi być odrzucona.

W oparciu o wyniku tej analizy wydaje się decyzję o tym, czy całą partię przyjąć, czy odrzucić bez konieczności sprawdzenia każdej sztuki . Mamy do czynienia z trzema poziomami AQL, do których należą dopuszczalna jakość, dopuszczalny poziom wadliwości produktu oraz akceptowany poziom jakości jaki możemy przyjąć.   Natomiast rodzaje błędów, które mogą zostać wykryte podczas kontroli można również podzielić na trzy rodzaje. Są to błędy krytyczne, błędy większe oraz mniejsze. Te pierwsze zupełnie dyskwalifikują towar.

Drugie to błędy, które nie stanowią niebezpieczeństwa dla konsumenta, jednak uniemożliwią jego sprzedaż. Trzeci poziom błędu, to błędy które nie stanowią o zmniejszeniu użyteczności towaru, lecz odstępują od nałożonego poziomu wykonania towaru. Osoba kontrolująca pobiera próbkę określoną liczbowo danego produktu i sprawdza według wyznaczonych kryteriów jakość wykonania zgodną z zamówieniem.

Warto jak widzisz dokładnie dowiedzieć się czym jest tak naprawdę kontrola towaru w Chinach, bowiem temat nie jest tak prosty jak powszechnie się wydaje. Duża liczba różnych stopni oceny, różne podejście do tematu wymaga dużej wiedzy w tym zakresie. Informacje ogólne zdecydowanie nie pozwolą Ci stwierdzić czy zlecona usługa kontroli wykonana została poprawnie. Musisz wiedzieć o tym, że sam musisz kontrolować innych, którzy to robią. Swojego rodzaju paradoks, jednak jest to niezwykle istotne w całym procesie importowania towarów z Azji. Dużą popularnością w transporcie z Chin cieszą się lampy przemysłowe LED.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: