Czy warto inwestować w korytka kablowe podczas montażu instalacji elektrycznej?

Przygotowując się do montażu instalacji elektrycznej warto zastanowić się nad tym, co zrobić by była ona maksymalnie trwała. W jaki sposób uniknąć kłopotów związanych z koniecznością wymiany instalacji, która została uszkodzona? Rozwiązaniem może być zastosowanie korytek kablowych.

Obecnie na rynku znaleźć możemy korytka kablowe różnych producentów, wykonane z różnych materiałów, w różnorakiej formie i o różnych parametrach. Jak w tym gąszczu ofert dokonać właściwego wyboru i sięgnąć po odpowiednie korytka kablowe?

Zacznijmy od określenia potrzeb naszej instalacji. Przyjrzyjmy się jakie kable będą przebiegały po trasach kablowych na różnych jej odcinkach. Oprócz tego zastanówmy się zaraz, które odcinki w przyszłości mogą być poszerzane o dodatkowe przewody. Zwykle najprędzej rozrastają się instalacje na korytarzach i klatkach schodowych, np. wówczas gdy decydujemy się na zamontowanie dodatkowego aparatu telefonicznego w drugim pokoju i trzeba przeciągnąć kabel między pokojami wzdłuż korytarza. Obliczmy jakiej średnicy będą przewody układane w danym korytku oraz ile ich będzie. Dzięki temu ustalimy jakiej szerokości korytka kablowe będą nam potrzebne. Nie zapomnijmy jednak, że kable w korytku muszą być ułożone swobodnie, pod żadnym pozorem nie mogą być ściśnięte. Dlatego każde korytko musi być o jakieś 20 % szersze.

Planując układanie tras kablowych w korytkach zwróćmy uwagę na odpowiednie obciążenie koryt. Określa się je na metr bieżący trasy, uwzględniając parametry kabli. Obliczmy ile kabli ma być ułożonych na danym odcinku oraz ile waży jeden metr każdego z nich. W ten sposób określamy jakie będzie obciążenie korytek kablowych na tym odcinku. Pamiętajmy, że niedostosowanie koryt do obciążenia trasy może w najlepszym wypadku skutkować uszkodzeniem i koniecznością wymiany instalacji.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: