Kredyt – kiedy jest dobry, a kiedy zły?

Bez kredytów trudno jest żyć w dzisiejszych czasach. W wielu sytuacjach okazują się one nie tylko wielce pomocne, ale wręcz niezbędne. Jak jednak powiada znane przysłowie – co za dużo, to niezdrowo. Kredyty są oczywiście po to, aby z nich korzystać – ale zalecany jest w tym zakresie umiar.

Jego brak pociąga za sobą katastrofalne skutki – można popaść w spiralę zadłużenia, a wyjście z niej potem na prostą jest nie lada wyzwaniem. Zanim zatem zdecydujemy się na złożenie wniosku odpowiedzmy sobie na pytanie czy kredyt jest rzeczywiście nam potrzebny. W tym kontekście bardzo często mówi się o dobrych i złych kredytach. Co to oznacza? Często decyzję o skorzystaniu z oferty bankowej podejmujemy zbyt pochopnie. Dajemy się skusić na reklamowane przez banki atrakcyjne warunki takich zobowiązań – odnosi się to najczęściej do kredytów gotówkowych. Cieszymy się, bo możemy kupić coś nowego chociażby do domu, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak naprawdę kosztuje nas to więcej niż cena wybita na metce. Bardziej opłacałoby się oszczędzać przez jakiś czas na zakup danej rzeczy – tym bardziej, że zwykle nie jest to jakaś pierwszoplanowa potrzeba.

Jak twierdzą blogerzy finansowi: “(…) zły kredyt to taki, który tak naprawdę do niczego nam nie był potrzebny”. (cyt: Kredytyl.pl) Co innego, gdy bez pomocy banku pewnych zamierzeń najprawdopodobniej nigdy byśmy nie zrealizowali – jak zakupu mieszkania. Wówczas zaciągnięcie kredytu jest najbardziej uzasadnione. Ważne jest tylko, aby był dopasowany do naszych potrzeb i finansowych możliwości.

Pożyczka hipoteczna – dobra alternatywa dla kredytu

Pożyczki hipoteczne są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które potrzebują większej ilości gotówki (od 100 tys. złotych) na dowolny cel. Jednym z warunków jest posiadanie nieruchomości, która posłuży za zabezpieczenie zobowiązania. Ponieważ zabezpieczenie hipoteczne jest z punktu widzenia banku najlepszym z możliwych, pożyczki hipoteczne są udzielane na znacznie korzystniejszych warunkach aniżeli kredyty gotówkowe.

Kolejnym plusem jest możliwość spłacania rat przez okres od 15 do 20 lat. Osoby zainteresowane uzyskaniem pieniędzy z tego tytułu muszą udokumentować swoją zdolność kredytową. Ponadto względem wspomnianej nieruchomości także obowiązują pewne wymagania. Musi ona stanowić własność wnioskodawcy. Wysokość pożyczki hipotecznej stanowi maksymalnie 60 procent wartości tej nieruchomości. Klient zobowiązany jest również posiadać wkład własny – najczęściej na poziomie od 30 do 40 procent. Znaleźć można oferty, gdzie udział środków własnych może być niższy, nie mniej jednak w takiej sytuacji trzeba się liczyć z wykupieniem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Pożyczki hipoteczne nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak kredyty hipoteczne. Znacznie rzadziej też można się zetknąć z ich reklamami. Wynika to z faktu, że banki znacznie lepiej zarabiają na kredytach, dlatego też na ich sprzedaż są w głównej mierze nastawione. W wielu sytuacjach pożyczka okazuje się świetną alternatywą dla kredytu – na przykład wówczas, gdy są potrzebne pieniądze na remont mieszkania.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: