Kredyty mieszkaniowe w dół. Kredyty samochodowe w górę.

Kupno mieszkania na kredyt to odważna decyzja. Skutki tej decyzji będą aktualne przez kilkadziesiąt lat, dlatego decyzja ta musi być przemyślana, tym bardziej iż ceny mieszkań są ogromne w porównaniu do 2005 roku.
8 największych polskich banków udzieliło w IV kwartale 2007 roku niespełna 18% mniej kredytów mieszkaniowych niż w tym samym okresie 2006 roku. Co gorsza – spadek liczby kredytów został odnotowany także w III kwartale minionego roku i wyniósł 17%.

Statystyki całoroczne nie pokazują jednak stagnacji. Związek Banków Polskich podaje iż liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła w 2007 r. 311 tys. i biorąc pod uwagę cały zeszły rok, była o prawie 7% wyższa niż w 2006 r. Problemem może być spadająca dynamika wzrostu.

Coraz droższe mieszkania

Ceny nieruchomości rosną. Minione 2 lata to wzrost niemal 100%. Nie dziwi więc, iż wartość kredytów również wzrosła. Z danych banków wynika, że średnia wysokość kredytu mieszkaniowego w III kwartale zeszłego roku to 196 tys. PLN. Problem w tym, że za tą cenę można kupić mieszkanie ok. 45 m2. A 2 lata temu 60m2.
Wnioski nasuwają się same. Obecne ceny nieruchomości są wyższe niż w latach ubiegłych, więc kredyty mieszkaniowe są zaciągane z większą ostrożnością, pomimo tego że sama wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła.
Na szczęście w ostatnich miesiącach obserwujemy ustatkowanie się cen, co powinno mieć pozytywny wpływ na rynek mieszkaniowy.

Rośnie oprocentowanie

Wzrost oprocentowania kredytów nie daje złudzeń. Coraz mniej osób będzie stać na zaciagnięcie kredytu mieszkaniowego. Analitycy widzą szansę w rosnących pensjach, ale czy to nie wywoła kolejnej fali wzrostów cen nieruchomości ?

Pomimo tego, że dane sa wyjątkowo słabe nie należy przeceniać rynku. Okazuje się że popyt na kredyty mieszkaniowe spadł głównie w zakresie kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych. Popyt na cele mieszkaniowe utrzymuje się na wysokim poziomie.

Kredyty samochodowe

Branża kredytów samochodowych utrzymuje się bardzo dobrze. W 2007 roku odnotowano znaczny wzrost ilości jak i wartości kredytów samochodowych. Kredyt samochodowy zaciągany jest na coraz lepsze, nowsze i droższe samochody. Coraz rzadziej też bierzemy kredyty na samochody używane. Średnia wartość kredytów samochodowych to 50000 zł. Kredyt samochodowy najczęściej brany jest na 7 lat.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: