Lampy led jako nowoczesne oświetlenie sufitowe – hit na rynku oświetleniowym

Rynek oświetleniowy do niedawana przeżywał pewnego rodzaju zastój jeżeli chodzi o nowe technologie. Tak było do czasu pojawiania się w tej branży nowych rozwiązań wykorzystujących tak zwane diody led. dioda z lampy led Aktualnie można powiedzieć, że hitem na rynku oświetleniowym stały się nowoczesne lampy led – otóż są to nowatorskie lampy stworzone w oparciu o wspomnianą wyżej technologię diod. Dotychczas technologia owa była stosowana przede wszystkim w miejscach publicznych, prawdopodobnie ze względu na dotychczasowe dosyć wysokie ceny tych rozwiązań. Już od kilku lat można jednak spotkać lampy led w powszechnym wykorzystaniu w prywatnych domach i mieszkaniach. Jak już wspomniałem do niedawna jeszcze lampy led jako, że są nowością na rynku były dosyć kosztowne, ale jak każda nowa technologia również i ta z czasem stała się zauważalnie tańsza, a ceny takich lamp nadal spadają.

Lampy led jako oświetlenie sufitowe

oświetlenie sufitoweArchitekci oczywiście znaleźli ogrom zastosowań dla tego typu lamp. Co raz powszechniej lampy te bywają wykorzystywane jako oświetlenie sufitowe, zastępując dotychczasowe rozwiązania oparte na halogenach używanych często jako oświetlenie sufitowe przy tak zwanych podwieszanych sufitach (na pewno kojarzycie). Zazwyczaj oświetlenie sufitowe to niezwykle innowacyjna forma oświetlenia, dlatego również używa się tu odpowiednich lamp wytwarzanych konkretnie do oświetlenia sufitowego, a można już takie kupić w niektórych sklepach.

Obecnie produkowane są lampy led dedykowane do montażu w domu jako oświetlenie sufitowe. Są one przeznaczone szczególnie dla ludzi lubiących nowoczesność w swoich czterech kątach. Zastosowane w nich diody dają szczególnie szerokie możliwości w zakresie koloru światła. Poza tym jest to technologia “bliska środowisku”, co w obecnych czasach również jest modne. Lampy led powoli spychają z rynków dotychczas stosowane do oświetlenia sufitowego halogeny, których popularność była do niedawna dość duża. Naszym zdaniem lampy led tworzą znacząco korzystniejsze pasmo światła niż halogeny. Ich stosowanie powiązane jest też z wielką oszczędnością prądu, co oczywiście ma olbrzymie znaczenie dla naszych kieszeni.

Bardzo często spotykane są też jako sufitowe oświetlenie zewnętrzne np. wiat – chociażby w przypadku stacji benzynowej. Dla właścicieli stacji benzynowych wyposażenie wiat w lampy led pozwala zaoszczędzić sporo energii.

Źródła:
1. Lampy LED: Oświetlenie Stacji Benzynowej – Wiaty – Czy to się opłaca? Artykuł z Warszawskie Centrum Ekonomii i Techniki.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: