Nadwaga – otyłość czy po prostu parę zbędnych kilogramów?

Nadwaga, otyłość czy po prostu parę zbędnych kilogramów?

Czy to jeszcze nadwaga czy już otyłość?

Nie widzimy problemu. Nadwaga? To nas nie dotyczy. Te dodatkowe poświąteczne kilogramy zrzucimy w Nowym Roku. Wymówki stosujemy różne. Byleby tylko nie przyznać się, ze coś jest nas za dużo tu i ówdzie. Nadwaga czy otyłość, nie bardzo widzimy różnicę.

Nadwaga niczym globalne ocieplenie

Nadwaga staje się coraz bardziej palącym problem społecznym. Być może jej efekty nie są bardzo widoczne wśród społeczeństwa naszego kraju, ale już w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych kwestia nadwagi zaczyna wkraczać jako temat do dyskusji na obrady parlamentarne tych krajów.

Nadwaga- tym problemem będzie dotknięta połowa Brytyjczyków do 2025. Politycy zamierzają zastosować długofalowe działania, by nadwaga pozostała bolączką tylko niewielkiej części społeczeństwa, a nie 50% dzieci, ludzi pracujących czy emerytów i rencistów chodzących po ulicach Wielkiej Brytanii.

Nadwaga- jak jej przeciwdziałać i leczyć?

By hasło ‘nadwaga’ pozostało jedynie mglistym wspomnieniem należy podjąć zdecydowane kroki. Od czego zacząć? Od większej ilości ćwiczeń fizycznych, zdrowszego odżywiania, właściwego opisywania produktów spożywczych, zwiększania ilości godzin wychowania fizycznego w szkołach. Małymi kroczkami możemy zlikwidować ogólnonarodową tendencję do tycia, a nadwaga odejdzie w niepamięć.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “Nadwaga – otyłość czy po prostu parę zbędnych kilogramów?”

  1. GrzegorzMoszan:

    Chleb o nazwie KR (kasza, ryż) jest oczywistym i fenomenalnym zarazem odkryciem autorów książki pt:
    PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. Receptura; kasza gotowana, ryż gotowany, sól kamienna, pieprz i to wszystko. Z takiej masy kaszowo-ryżowej formujemy cienkie placuszki (kromki chleba).
    Pieczemy w piekarniku w temp. 250OC ok. 40 min. na papierze do pieczenia. Chleb o nazwie KR (kasza, ryż) daje 70% energii (niskie węglowodany) i szczuplejemy po nim w sposób trwały, pełni życiowej kreacji własnego myślenia. Autor: INSTYTUT naukowo-badawczy im. Prof. Ryszarda Lorenca w Krakowie. Zdecydowanie polecam. Grzegorz Moszan z Warszawy.

Napisz komentarz lub opinię na forum: