Najczęstrze błędy jakie popełniają firmy projektując strony

Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytanie, czym jest projektowanie stron www, prawdopodobnie większość z nas mówiłaby głównie o layoucie strony, czyli o szacie graficznej witryny. Wydaje się nam, że projekt odpowiedzialny jest wyłącznie za to, co widzimy, za estetykę. Jest to po części, prawda, ale jednak tylko po części. Tak naprawdę bowiem na etapie projektowania powstaje nie tylko to, co widzimy „na pierwszy rzut oka”, powstaje również coś, co raczej odczuwamy, niż zauważamy. Mam oczywiście na myśli użyteczność strony internetowej.

Brak dbałości o użyteczność stron www

Dziś powiemy sobie o najczęstszych błędach, jakie popełniane są na etapie projektowania. Są to właśnie błędy użyteczności stron internetowych, które często wynikają z faktu, że osoby posiadające talent do tworzenia ładnych projektów, ciekawych wizualnie, nie posiadają wiedzy na temat tego, w jaki sposób najwygodniej dla ludzi obsługiwać strony internetowe, czyli jaki układ stron, rozmieszczenie elementów na nich, itp., jest najlepszy.

Strona intro

Pierwszym, popełnianym przez projektujących błędem jest strona intro. Jakiś czas temu intra do stron robiły na nas naprawdę wrażenie, szczególnie gdy dopiero zaczęły się pojawiać i były dla nas zwyczajnie nowością. Obecnie już tylko denerwujemy się, gdy widzimy ładujące się intro, a serwisy, w których nie mamy możliwości pominąć animacji, praktycznie natychmiastowo zamykamy. Wynika to z faktu, że takie intro zazwyczaj długo się ładuje, my natomiast chcemy uzyskać szybko informacje o firmie.

Brak dbałości o kod HTML i optymalizację grafiki

Coraz częściej też do Internetu zaglądamy mobilnie, przykładowo przez telefony komórkowe, czyli urządzenia są małych rozmiarów. Za Internet płacimy wówczas często adekwatnie do pobieranego transferu danych. W związku z tym przeładowany serwis jest trudny do odtworzenia i drogi do użytkowania.

Nadużywanie plików PDF

Ponadto, wykonując projektowanie stron www nie myślimy o tym, żeby ważnych dla ludzi informacji nie umieszczać na stronie w postaci plików PDF. Często robimy tak ze względu na naszą wygodę. Zamiast aktualizować cennik (przez system CMS wprowadzając zmiany), dodajemy nowy plik z cenami i tym sposobem ludzie, aby poznać naszą ofertę, muszą pobierać pliki. Wiele osób w taki właśnie sposób zniechęcimy.

Brak dbałości o czytelną nawigację

Pamiętajmy również o tym, że projektowanie stron www powinno zadbać o odpowiednią nawigację na nowo powstającym serwisie internetowym. Nawigacja to między innymi panel menu, kategoryzacja produktów oraz czytelność wszystkich komunikatów na stronie (np. anchor teksty, czyli teksty linków). Patrząc na niektóre strony internetowe odnosi się wrażenie, że ludzie w ogóle nie przywiązują wagi do tego, aby ułatwić internautom poruszanie się po stronie. Jest to natomiast spory błąd, nasza ocena strony zależeć będzie między innymi od tego czy łatwo się będzie po niej poruszać.

Nadużywanie formatowania tekstu

Następnie, wiele dla nas niezauważalnych rzeczy będzie miało ogromne znaczenie dla sposobu odbioru strony dla użytkowników. Przykładowo, stosowanie podkreśleń w celu zaznaczenia ważności tekstu może być mylące, ludzie mogą myśleć, że podkreślony przez nas tekst jest anchorem, jako że właśnie w taki sposób zaznacza się linki w tekście. Podkreślać możemy kolorem, bądź pogrubieniem, wówczas bardziej oczywiste będzie, co mieliśmy na myśli. Takich z pozoru mało znaczących elementów jest naprawdę wiele.

Jeśli interesuje cię więcej informacji dotyczących projektowania stron przejdź na tę stronę.

 

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: