Nauka języka obcego – to proste

Jest jeden język…

A gdyby tak cofnąć się w czasie i nie pozwolić Bogu pomieszać ludziom języków, jakże zyskałaby na tym komunikacja międzyludzka. Wreszcie można byłoby porozumieć się z każdym człowiekiem czy to na zagranicznych wakacjach, w pracy czy podczas światowej konferencji lingwistycznej, bez przeszkód, bez niuansów, bez zahamowań. Wróćmy jednak na Ziemię, obecnie na świecie jest około 6 – 7 tysięcy używanych języków a i tak polscy biznesmeni potrafią porozumieć się z amerykańskimi, ba nawet z chińskimi, coraz więcej studentów wyjeżdża na wymiany zagraniczne, a język w obydwu tych przypadkach zupełnie nie jest żadną przeszkodą. I mimo tego, że nie możemy cofnąć się do czasów biblijnych i nie możemy zmienić przeszłości, rzeczywistość pokazuje nam, że jednak jest jeden język, który ułatwia komunikację pomiędzy ludźmi i jest nim język angielski.

Angielski jako lingua franca

Język angielski jest współczesnym lingua franca, na wzór greki w starożytności lub łaciny w średniowieczu. Mając powyższe na uwadze, wypadałoby nauczyć się chociaż podstaw tego jakże popularnego i właściwe nieodzownego w obecnych czasach środka komunikacji. W zależności od naszych potrzeb czy to prywatnych czy zawodowych, szkoły językowe oferują kursy języka angielskiego ogólnego, biznesowego lub kursy o tematyce specjalistycznej.

słownik

Język angielski ogólny

Naukę angielskiego najlepiej rozpocząć od podstawowych zagadnień gramatycznych takich jak czas teraźniejszy, przeszły i przyszły. Pozwoli to na prowadzenie prostych konwersacji. Należy także pamiętać o nauce słownictwa. Książki do nauki angielskiego są tak skonstruowane, żeby słuchacz miał możliwość zapoznania się z zasadami rządzącymi danym językiem w prosty i przyjemny sposób. Każda książka jest podzielona na rozdziały, w których materiał prezentowany jest głównie poprzez teksty do czytania, nagrania do słuchania oraz dodatkowe ćwiczenia. Ważnym jest, aby słuchacz miał możliwość rozwijania czterech głównych umiejętności, tj. czytanie, słuchanie, pisanie, mówienie.

Business English

Kurs języka angielskiego biznesowego tzw. Business English od kursów ogólnych różni się przede wszystkim rodzajem słownictwa do opanowania. Oczywistym jest, że w środowisku zawodowym tematy rozmów nie pokrywają się z tematami luźnych konwersacji pomiędzy np. przyjaciółmi czy członkami rodzin. Dlatego też, na kursie biznesowym przeważają tematy dotyczące np. firm, zatrudnienia, produktów i usług lub technologii. Tak samo jak przy kursach języka ogólnego nacisk kładzie się na rozwój czterech sprawności językowych.

Kursy specjalistyczne

Dla osób na średniozaawansowanym poziomie znajomości języka, chcących podszkolić się w konkretnej dziedzinie oferowane są również kursy specjalistyczne. Są to kursy angielskiego przeznaczone dla konkretnych grup zawodowych takich jak pielęgniarki (english for nurses), prawnicy (Legal English) lub księgowi (english for accountants). Dostosowanie takich kursów polega w dużej mierze na dobraniu odpowiedniego słownictwa.

I jak tu wybrać?

Wybierając kurs dla siebie musimy przede wszystkim zdecydować do jakich celów będzie Nam potrzebny język angielski. Jeżeli naszym celem jest porozumiewanie się z ludźmi będąc na wakacjach najlepszym wyborem będzie kurs językowy ogólny. Gdy staramy się o pracę, w której naszym zadaniem będzie współpraca z klientem zagranicznym powinno się postawić na naukę Business English. A wybierając się do pracy w charakterze specjalisty np. prawnika w międzynarodowej korporacji oprócz, znajomości prawa należałoby przejść kurs Legal English.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: