Jakie możliwości otwiera hipnoza?

Popularność hipnozy rośnie ostatnio tak szybko ze względu na jej bardzo szerokie zastosowanie. Może być pomocna nie tylko, jak do niedawna sądzono, w pomaganiu terapeutycznym, ale również z powodzeniem wspiera rozwój osobisty, wzmacnia umiejętności, zwiększa zdolności i daje dostęp do ukrytych talentów. Jest stosowana również często w biznesie. Jakie pytania zadają ludzie, nim zdecydują się uczyć hipnozy?

Do czego przyda mi się umiejętność wchodzenia w trans?

Hipnoza może być stosowana w sposób naprawczy oraz generatywny. Sprawdza się ona w zmianie naszych reakcji emocjonalnych, zachowań, przekonań, problemów wynikających z przeszłych doświadczeń, zwłaszcza tych zepchniętych do podświadomości, z którymi ciężko byłoby coś zrobić innymi metodami, ponieważ nie mamy świadomości, że się zdarzyły.

Natomiast generatywne zastosowanie hipnozy, zwłaszcza z elementami NLP, służy do rozwoju osobistego, lepszego zintegrowania umiejętności, uruchamiania zasobów i wzmacniania ich. To zastosowanie jest ostatnio badane przez neurologów, na przykład w celu poprawiania wyników sportowców.

Czy ludzie inteligentni nie wchodzą w trans?

Przeciwnie. Mechanizm jest odwrotny – im ktoś inteligentniejszy, tym szybciej jego umysł uczy się wchodzenia w trans, tak samo, jak innych nowych umiejętności, choć tutaj nacisk położyłabym również na wykorzystanie inteligencji emocjonalnej, ponieważ ona w większym stopniu i pełniej wykorzystuje możliwości zmysłów.

Działa tu taka zasada, jak wtedy, gdy czytasz coś fascynującego, po chwili widzisz, że masz już przed oczami tylko tekst, a cały świat poza tym polem widzenia zniknął, ponieważ możesz widzieć w swoim umyśle barwne żywe obrazy, słyszysz dźwięki i czujesz coś w rodzaju uczucia, że ten świat coraz pełniej Cię wciąga.

Poza tym wiąże się to również z posiadaną wiedzą, która już jest zapisana w sieci neuronów, ale nie chodzi tu o wiedzę szkolną, ale na przykład ilość doświadczeń i wrażeń, których się doświadczyło.

Czy to prawda, że kobiety szybciej wchodzą w trans niż mężczyźni?

Nie, nie ma żadnych reguł dotyczących głębokości transu ani tempa wchodzenia zależnych od płci.

Czy w transie stracę kontrolę?

Nie. Żaden człowiek nie może zostać zahipnotyzowany, jeśli sam tego nie chce i nie zechce współpracować z hipnoterapeutą. Nikogo też nie można zmusić do robienia rzeczy, których nie chciałby robić z własnej woli. Podczas poddawania się hipnozie w każdym momencie sam wybierasz, czy zechcesz przyjąć sugestie podawane przez hipnoterapeutę.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: