NLP pomocne także w biznesie

NLP to nowoczesna dyscyplina, dotycząca przede wszystkim terapii, rozwoju i perswazji, ale nie tylko. Coraz częściej słyszy się, że ktoś zainwestował pieniądze w szkolenia NLP, chcąc poprawić efekty zarówno w życiu towarzyskim, karierze czy biznesie. Zwykle skok skuteczności występuje niezwykle prędko. Wystarczy jedynie odpowiednio dobrać trenerów, aby zdobywać wiedzę i umiejętności z najlepszego źródła.
Początki NLP sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtenczas Richard Bandler i John Grinder zaczęli sprawdzać, dlaczego niektórzy są tak dobrzy w tym, czym się zajmują. Obserwowali oni pracę terapeutów i hipnoterapeutów (Virginia Satir czy Milton Erickson). To dzięki temu udało im się wyłowić modele zachowań oraz techniki pracy, które przyczyniły się do powstania NLP. To, co robili, nazywa się modelowaniem. Jest to wyciąganie tego, co najlepsze, od ludzi, którzy odnoszą sukcesy. Niedługo potem Bandler i Grinder zaczęli prowadzić szkolenia NLP. Czynią to po dziś dzień.
NLP kilka lat temu pojawiło się również w naszym kraju. Pierwsze seminaria zaczął prowadzić psycholog, doktor Andrzej Batko. Cieszy się on ponadprzeciętnym szacunkiem wśród swoich uczniów i klientów. Spod jego ręki wyrosło wielu trenerów, którzy dzisiaj prowadzą szkolenia we własnych bądź cudzych ośrodkach.
Za sprawą NLP rozwinęła się także zdobywająca coraz większą popularność w Polsce dziedzina – coaching. Coache, którzy nauczyli się przynajmniej podstaw programowania neurolingwistycznego, dodatkowo podnieśli efekty swojej pracy. Coaching stał się bardziej efektywny i bardziej elastyczny. NLP wniosło dużo do tej branży.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: