NLP i zmiana

Wiele osób rozważających możliwość wzięcia udziału w szkoleniu NLP (Neurolingwistyczne Programowanie) w celu uzyskania szybkich możliwości rozwoju osobistego lub nauki skutecznego wywierania wpływu na innych ludzi oraz kierowania własnym umysłem, poszukując różnych informacji na ten temat natrafia czasem na dyskusje na temat skuteczności NLP. Najczęściej padające pytania to: “W czym NLP może mi pomóc?”, “Czy zmiana dzięki NLP może być faktycznie tak szybka i trwała?” i “Jak to możliwe, by zmiana przy zastosowaniu NLP przebiegała tak bezboleśnie?”. I oczywiście pytanie podstawowe i najczęstsze, o którym poniżej.

Sądzę zatem, że ten krótki artykuł na temat NLP powinien niektórym osobom przybliżyć temat i rozwiać wiele wątpliwości.

Szkolenie wykładane jest i ćwiczone NLP i hipnoza , zarówno te otwarte, jak i prowadzone dla firm, łączą w formie warsztatowej psychologiczne techniki wywierania wpływu oraz wiedzę o tym, jak pracuje ludzki umysł i jak go świadomie i zgodnie z własną wolą programować. Łącząc te dyscypliny stworzono szereg prostych do nauczenia technik NLP, dzięki którym w bardzo szybkim tempie można przeprogramować własny umysł. W zależności od rodzaju sprawy do załatwienia procedura może trwać dziesięć minut, piętnaście czy pół godziny, przy zastosowaniu metafor, wprowadzenia werbalnego i którejś z technik NLP.

I bardzo często, kiedy, jako trener NLP, pracuję na coachingu czy na szkoleniu z kimś, kto zgłosił się z jakąś sprawą do załatwienia typu fobia, nieużyteczne emocje z powodu jakiegoś zdarzenia w przeszłości, brak motywacji czy destrukcyjne, hamujące w drodze do sukcesu, przekonania na własny temat lub na temat otaczającego świata, po dokonaniu takiej zmiany słyszę ulgę w głosie, widzę uśmiech i rozluźnienie, często zachwyt na twarzy, i jednocześnie pada pytanie: “A na ile to jest trwałe? Czy NLP jest skuteczne raz na zawsze?”. Zawsze wtedy z lekkim rozbawieniem odpowiadam – “Przetestuj”.

Zmiany dokonywane podczas szkolenia NLP lub coachingu są trwałe. To, w czym NLP ma przewagę nad niektórymi innymi metodami zmiany, to różnica w metodach pracy – na szkoleniu NLP uczestnik pracuje na jakąś konkretną dla siebie sprawą. I, że tak powiem, załatwia ją na miejscu i od razu. Zmienia sposób, w jaki jego mózg postrzegał dotychczas daną rzecz i robi to trwale. Ale dodatkowo każdy otrzymuje zestaw narzędzi i technik, i uczy się, jak samodzielnie stosować je w przyszłości. Dlaczego? Bo chyba zgodzisz się ze mną, że znacznie korzystniej jest, gdy ktoś nauczy Cię łowić ryby, gdy jesteś głodny, niż gdyby miał Ci dać jedną rybę, byś najadł się tylko w tej chwili, prawda?

I w tym właśnie, między innymi, tkwi kwestia skuteczności technik NLP – człowiek to nie jest zamknięty i skończony system. Człowiek podlega wielu bodźcom z zewnątrz przez cały czas, wiele rzeczy na niego wpływa i ciągle dokonują się w nim zmiany, i co logiczne, również po szkoleniu NLP. Jeśli zatem ktoś uważałby, że wystarczy wziąć udział w szkoleniu NLP i całe jego dalsze życie będzie takie, jak sobie życzy, to jest w tym bardzo duża część prawdy, choć tylko część prawdy. Bo pozostała część jest taka, że na szkoleniu otrzymujesz umiejętności, które przydadzą Ci się w przyszłości, do radzenia sobie z rzeczami, z którymi kiedyś nie umiałeś sobie skutecznie radzić.

NLP to praktykowanie tej wiedzy i umiejętności, i ciągłe doskonalenie pracy swojego umysłu. To praktyczne techniki zarządzania własnym umysłem! Więc, jak sama nazwa wskazuje, należy je praktykować!

(Wszelkie prawa zastrzeżone – NLP w poznaniu i praktyce)

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “NLP i zmiana”

  1. nlp7:

    Gościu, jeżeli jesteś osobą żądną wiedzy i większej ilości informacji oraz lubisz wszystko wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję na jakiś temat, polecam Ci poszerzenie Twojej wiedzy tutaj – https://arty.waw.pl/nlp-w-biznesie/

Napisz komentarz lub opinię na forum: