Nowa szansa dla studentów. Zatrudnienie tymczasowe
Jedna z największych sieci biur pośrednictwa prawy, tj. Adecoo Poland sprawdziła jak w ubiegłym roku zarabiali pracownicy tymczasowi. Okazuje się, że najlepsze wpłaty przysługiwały osobom zatrudnionym w przedsiębiorstwach województwa mazowieckiego, gdzie stawka godzinowa sięgała blisko 19 złotych brutto. Ostatnie miejsce w tabeli zajęło lubuskie z nieco ponad 10zł brutto. Duża rozbieżność w wysokości wynagrodzeń to efekt rozwoju miast
położonych na ich terytoriach. Nie bez znaczenia dla Mazowsza zostaje stolica, która posiada najwięcej centrali film ogólnopolskich i międzynarodowych. Warszawa to miasto o stosunkowo największym potencjale dla pracowników tymczasowych. Miejsca pracy są nie tylko dla pracowników sezonowych lub fizycznych, ale także dla wykwalifikowanych specjalistów z branży telekomunikacyjnej i informatycznej. Agencje pracy tymczasowej to już nie tylko pośrednictwa, ale i miejsca, które pozwalają na delegowanie profesjonalistów do wybranych przedsiębiorstw w różnych sektorach produkcyjnych.
Praca tymczasowa jako naturalne następstwo zmian na rynku
Zmiana czynników zewnętrznych, a w tym przede wszystkim bezrobocia oraz ilości osób oczekujących na potencjalnych kandydatów ustanawia nowe standardy na rynku pracy. Co piąty polski przedsiębiorca szuka rozwiązań, które pozwoliłyby mu na bardziej elastyczne zarządzanie zleceniami i zmniejszenie kosztów nakładu, stąd coraz szerszy zakres ofert pracy tymczasowej. One są także sposobem na uniknięcia przestoju w rozwoju zawodowym w okresie poszukiwania stabilnego stanowiska.
Praca tymczasowa jest wygodną formą współpracy zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Uchodzi za coraz atrakcyjniejszą i pozwala na sięganie po kwalifikacje niedostępne w jej tradycyjnym ujęciu. Jest doskonałym sposobem do szlifowania swoich umiejętności i znalezienie się po raz pierwszy na rynku dla absolwentów szkół wyższych oraz zdobycie odpowiednich kwalifikacji do podjęcia stanowiska na wyższym szczeblu.