O bezpieczeństwie danych

Podstawy Bezpieczeństwa

Współczesne rynki finansowe są całkowicie uzależnione od sprawnej pracy mocnych komputerów. Awaria sprzętu, na którym trzymane są bazy danych lub programy analizujące może być poważnym problemem. Zwykle bezpieczeństwo danych kojarzy nam się wyłącznie z wpływem szkodliwych programów takich jak wirusy komputerowe. Owszem, są one realnym zagrożeniem, które może spowodować sporo strat, pamiętajmy jednak, że nie tylko tego rodzaju kłopoty mogą nas spotkać. Okazuje się, że znacznie groźniejsza może być utrata danych powstała w wyniku awarii sprzętu lub wadliwości oprogramowania. W tym przypadku zapobieganie jest najważniejsze, jednak gdy ono zawiedzie pozostaje tylko ostateczność, czyli odzyskiwanie danych.

Środki zaradcze

Wyobraźmy sobie sytuację, w której awarii ulega twardy dysk naszego komputera. Dzieje się to nagle, bez żadnych alarmów wstępnych. Pracujemy akurat nad ważną prezentacją/dokumentem/wizualizacją. Wszystko staje się niedostępne. Co robić aby uniknąć takich sytuacji?

Podstawową sprawą w tym przypadku wydaje się przede wszystkim zakup nowego sprzętu o odpowiedniej jakości. Pozornie to sprawa oczywista, jednak w rzeczywistości czasem lubimy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych kupując tańszy dysk, czy płyty CD. Powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na markę, ponieważ ona jest tutaj kluczowa. Ponadto warto tworzyć kopie zapasowe plików, które mogą być jeszcze potrzebne. W przypadku pracy długoterminowej lub powiązanej z przeszłymi zleceniami takie rozwiązanie pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego nośnika

Odzyskiwanie danych to trudny i skomplikowany proces, jednak możliwości płynące z jego wykorzystania są bardzo duże. Najróżniejsze programy do odzyskiwania danych w sprawnych rękach informatyka mogą zdziałać cuda nawet w przypadku mocno uszkodzonych nośników (np. w wyniku pożaru, czy zalania). Możliwe jest nawet odzyskanie danych po ciężkim uszkodzeniu mechanicznym – chociaż tutaj oczywiście nie można nigdy mieć stuprocentowej pewności. Proces ten przeprowadza się nie tylko na twardych dyskach, lecz również na płytach kompaktowych wszystkich rodzajów, pamięciach flash, czy dyskietkach ZIP.

Pamiętajmy, że odzyskiwanie danych to nie zły potwór, którego należy się bać, ale integralna część branży informatycznej, która – z uwagi na rosnące użytkowanie komputerów – rozwija się coraz szybciej. Konieczność prawidłowego funkcjonowania giełd, banków, czy innych instytucji finansowych tego rodzaju wymusza korzystanie z serwisu, który musi działać szybko i skutecznie. Dlatego też firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych prześcigają się w sposobach i metodach jak najlepszego wykorzystania posiadanych zasobów.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: