Obliczanie emerytur z OFE

W ostatnim czasie zostały wypłacone pierwsze emerytury mieszane.  Osoby, które je otrzymały były bardzo zaskoczone ich wysokością – w szczególności częścią środków, które wypłaciło im OFE. Dlatego obliczenie emerytur, jest wiedzą niezbędną, która umożliwi oszacowanie nam przybliżonej wartości świadczeń wyliczanych częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Obliczanie wysokości emerytury z ZUS szczegółowo omówiłem w jednym ze swoich wcześniejszych wpisów. Teraz szczegółowo zajmę częścią drugą emerytury mieszanej. Obliczenie emerytur z OFE jest troszkę bardziej skomplikowane. Potrzebujemy do tego następujące dane: kapitał początkowy, wysokość składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUSie od 1 stycznia 2001 roku oraz statystyczną długość życia. Obliczanie emerytur z OFE opiera na następującym wzorze: najpierw sumujemy wartość zwaloryzowanego kapitału początkowego z wysokością składek zgromadzonych na indywidualnym koncie, a uzyskaną wartość dzielimy przez statystyczną długość życia. Wynik końcowy określana określa wysokość emerytury z OFE.

Obliczanie emerytur z OFE jest niezbędne do określenia wysokości naszej całkowitej emerytury. Jej relacja do wartości emerytury z ZUS zależy od roku, w którym osiągniemy wiek emerytalny. W roku obecnym będzie stanowiła ona 20% jej wysokości i z roku na roku będzie się zwieszała o kolejne 10%, aby w roku 2013 stanowić 80% jej wartości.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

1 Komentarz, opinia na forum artykułu “Obliczanie emerytur z OFE”

  1. Daniel:

    Witam. Mam skończone 16 lat. Bardzo pilnie poszukuje jakiejkolwiek pracy w Warszawie. Proszę o kontakt e-mailem: chocinski@gmail.com

Napisz komentarz lub opinię na forum: