OFE – jak Polski rząd odpowie na zarzuty Komisji Europejskiej?

Polska jest zmuszona odpowiedzieć na zarzuty Komisji Europejskiej wobec OFE i ograniczeń, które zostały wprowadzone w sprawie ograniczenia możliwości inwestowania przez otwarte fundusze emerytalne za granicą. Termin upływa dzisiaj, czyli 23 września 2009 roku.

Komisja Europejska uznała, że limity, które polski rząd nałożył na OFE ograniczają w sposób nieuzasadniony możliwości przepływu kapitały na międzynarodowych rynkach finansowych, co narusza zasady określone w traktacie warunkujący przynależność do Unii Europejskiej. Pomimo tego, że traktacie znajduję się informacja, że każdy z członków UE może niezależnie uchwalać przepisy, to ograniczenie możliwości inwestowania OFE za granica do 5% aktywów jest proporcjonalnie za niskie i działa na szkodę członków OFE, czyli wszystkich Polaków. Bruksela zajęła się sprawą prawie rok temu, kiedy wpłynęły do niej pierwsze skargi. Zainteresowanie Komisji Europejskiej było spowodowane tym, że OFE są spółkami prywatnymi i powinny być traktowane jako podmioty publiczne, a tym samy ich działanie nie może być regulowane przez Polski rząd.

Dzisiaj okaże się, jakie stanowisko przyjmie polski rząd – czy będzie on bronił swojej racji, ograniczając możliwości OFE, a tym samym ograniczając nasze szanse na wyższą emeryturę, na która w nowym systemie emerytalnym odkładamy samodzielnie?

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: