OFE to nasza przyszłość

Czy każdy musi zapisać się do OFE? Jaki Otwarty Fundusz Emerytalny wybrać? Co będziesz z tego miał? Pytań związanych z OFE jest mnóstwo, zwłaszcza, że w Polsce taki system gromadzenia środków na emeryturę jest w Polsce nowy. Jeśli zatem chcesz wybrać OFE świadomie zastanów się dobrze – warto. Inaczej Otwarty Fundusz Emerytalny zostanie Ci przyznany automatycznie.

Urodziłeś się po 31 grudnia 1968 roku? Pamiętaj – OFE jest dla ciebie obowiązkowy. Takie są zasady. Jeśli jesteś osobą, która jeszcze nie pracowała to sprawa jest prosta – jeśli zaczniesz swoją pierwszą pracę, to masz 7 dni na zapisanie się do jednostki, jaką jest Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeśli tego nie zrobisz Fundusz zostanie dla Ciebie wylosowany. Nie jest to wielki dramat, ponieważ fundusz można zmienić. Niemniej jednak świadomy wybór od początku członkostwa w konkretnym funduszu pozwala na lepsze zarządzanie Twoimi pieniędzmi. Nie bój się, że zapomnisz zapisać się do OFE, i że zostanie Ci on wylosowany. Jeśli zawczasu nie zapiszesz się do któregoś z funduszy to ZUS, zanim wylosuje za Ciebie, przypomni Ci, że lepiej byłoby wybrać świadomie. Pamiętaj, że zmiana jednego funduszu na drugi wiąże się z pewnymi kosztami. Chyba, że poczekasz trochę – po dwóch latach możesz nieodpłatnie przelać pieniądze do nowego funduszu. Pamiętaj – pieniędzy do Otwartego Funduszu nie przekazujesz sam. Robi to za Cienie ZUS. Jeśli przewiesz pracę przerwane zostanie także przekazywanie składek na Twoje konto. Kiedy pracę wznowisz – składki również zostaną wznowione.

Emerytura to twoja przyszłość finansowa. Zadbaj o nią dobrze, nie czekaj na losowanie funduszu emerytalnego. Wybierz świadomie, a w przyszłości będziesz zadowolony, że zaplanowałeś wszystko z rozwagą. Oszczędzanie to powinien być świadomy wybór. Dbaj o swoje pieniądze, a nie będziesz żałował.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: