Ostróda by Jan

Krótko o mieście

Ostróda – miasto położone na Pojezierzu Iławskim. Przepływa przez nie rzeka Drwęca, a w samym centrum, tuz przy ratuszu rozpościera się wspaniały widok na ogromne Jezioro Drwęckie. Miłośnicy sportów wodnych zaznają tu przyjemnego odkrycia. Ich twarze rozpromieni od ucha do ucha uśmiech. W obrębie Ostródy bowiem, znajduje się pięć jezior, natomiast w jej okolicach – aż piętnaście. Zadowolenie z żeglarstwa sięgnie zenitu, pływając po tychże jeziorach, przybijając do portu, do kei, co dzień w innym miejscu. Tudzież również miejsce swe, ma centralny port trzech kanałów (Ostróda – Elbląg, Ostróda – Stare Jabłonki, Ostróda – Iława). Nie bez przyczyny okrzyknięto owe miasto Perlą Mazur.

Wieczorne chwile spędzone wspólnie w romantycznych uniesieniach, czy samotnych kontemplacjach (być może o fizyce kwantowej), spędzimy przechadzając się po bulwarze i molo (podobno największy tego typu obiekt w Polsce).

Zwolennicy historii wyniosą z pobytu w tejże miejscowości, nie tylko zapisane na papierze wiadomości, bowiem sama historia miasta zachowała coś i dla nich. Pozostałości po dawnych czasach widać po dziś dzień. Na przykład przy zabytkowym budynku poczty, znajduje się ostródzki 650 letni zamek, w którym teraz mieści się muzeum. Zwiedzając miasto, będąc na Placu Tysiąclecia warto wstąpić do XIV wiecznego gotyckiego Kościoła. Św. Dominika Savio, w obrębie którego stoją zachowane do dziś, fragmenty murów obronnych. Z owego placu blisko już do Polskiej Górki, najstarszego cmentarza w mieście, z XVIII wieku. Niektóre zachowane tu nagrobki mają ponad 100 lat. Ostróda kryje jeszcze wiele historycznych pozostałości, acz ich nie wymienię, niech zachętą do przyjazdu to będzie.

Ostróda noclegi

Spacerując po Ostródzie, zauważymy wiele zabytkowych kamienic, w których znajdziemy spanie, już za 25 zł za dobę. Oczywiście miasto posiada wiele innych budynków przystosowanych do noclegów, które przeznaczone są turystom. Jest kilka lepszych hoteli i pensjonatów oraz ośrodki wypoczynkowe.

Atrakcje w Ostródzie

Jest coś co wryło się już w tradycje corocznych wakacji, coś co gromadzi liczne tłumy gapiów. Są to festiwale Ostródzkie. Np. Festiwal Ognia, Techno Party, Festiwal Jach Film (znany już na cala Polskę) jak i Wyścig Pokoju w Kapsle. W Ostródzie odbywa się Reggae Festiwal, gdzie przybywają przemili sympatyczni zwolennicy tego nurtu muzycznego, Ostatnią, już odbywającą się we wrześniu imprezą w Ostródzie jest wyścig Tour de Pologne (o nim już nic dodawać nie trzeba, jest znany od wieków :).

Myślę, iż owym wyścigiem zakończę wywody swe. Czy mam namawiać byście odwiedzili tę miejscowość, hmm? Wydaje mi się, iż namawiać nie trzeba. Dodam tylko to, ze Ostróda zasługuje na takie same zainteresowanie, jakim szczyci się Zakopane

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: