Podzespoły elektroniczne

Specyfiką dwudziestego pierwszego wieku jest fakt, iż otaczają nas dziesiątki urządzeń, które używamy choć wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego w jaki sposób one działają, ani z czego są zbudowane.
Rozeznanie w zawiłościach współczesnych elementów elektronicznych mają jedynie ludzie wykształceni lub majsterkowicze. Dlatego przedstawiam garść pojęć, dzięki którym będziemy mogli zapoznać wybrane części elektroniczne używane przy składaniu urządzeń elektronicznych:

Tranzystor – to posiadający trzy elektrody przyrząd, którego używa się do nasilania sygnału elektrycznego. Ze względu na ich właściwości wzmacniające, tranzystory mają liczne funkcje. Są np. wykorzystywane do budowy rozmaitych wzmacniaczy (m.in. mocy) oraz układów elektronicznych, takich jak przerzutniki.

Rezonatory kwarcowe – to elementy elektroniczne, który mają stabilizować częstotliwości drgań oscylatorów elektronicznych. Częstotliwości pracy tego typu rezonatorów zawierają się w obrębie od kilkudziesięciu kHz do kilkudziesięciu Mhz.

Komenatrze i opinie do artykułu na forum

Napisz komentarz lub opinię na forum: